statystyki

Szczurek-Żelazko: Nowe poradnie dla dzieci już w pierwszym kwartale [WYWIAD]

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska02.01.2020, 08:41; Aktualizacja: 02.01.2020, 08:41
Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia

fot. Wojtek Górski

Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia fot. Wojtek Górskiźródło: DGP

- Około 300 poradni psychologiczno -psychoterapeutycznych ma zapewnić dzieciom i młodzieży opiekę w ich środowisku. Średni koszt działania takich placówek to ok. 500 tys. zł rocznie. W budżecie zagwarantowaliśmy środki na ten cel - mówi Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Na jakim etapie jest reforma psychiatrii dziecięcej?

Kwestie dotyczące psychiatrii dziecięcej przybrały formę projektu, który będzie wprowadzany od przyszłego roku. Zmieniamy model leczenia – do tej pory było ono prowadzone przede wszystkim stacjonarnie, czyli w szpitalach. Tymczasem szpital powinien być ostatecznością dla młodego pacjenta. Abstrahując od sensowności kierowania dziecka od razu na hospitalizację, pamiętajmy, że szpital dla dzieci z takimi schorzeniami stygmatyzuje, a tego przecież nie chcemy. Nowy model będzie się więc opierał na trzech poziomach.

Na pierwszym – najbliższym dziecka – będą funkcjonowały środowiskowe poradnie psychologiczno-psychoterapeutyczne z personelem, w skład którego wchodzić mają psycholog, terapeuta środowiskowy i psychoterapeuci. Mają zajmować się wybranymi, występującymi dość powszechnie problemami, niewymagającymi konsultacji lekarza psychiatry – jak zaburzenia zachowania i emocji. I co ważne, będą przyjmować bez skierowania. Powinny także zagwarantować wsparcie pacjentom, którzy po przeżytym kryzysie psychicznym i hospitalizacji zostali wypisani do domów. Obecnie często lekarze i psychologowie pracujący na oddziałach nie mają gdzie skierować pacjenta po wypisie, aby mógł kontynuować psychoterapię – szczególnie poza dużymi miastami. Dzięki pomocy udzielanej poza szpitalem możliwe będzie skrócenie czasu hospitalizacji i zapobieganie pogorszeniu się stanu zdrowia.

Kiedy powstaną te poradnie?

W tej chwili uzgadniamy z Narodowym Funduszem Zdrowia ostatnie szczegóły dotyczące finansowania i rozliczania świadczeń w tym zakresie. Zarządzenie prezesa NFZ było już przedmiotem konsultacji. Teraz po szybkich ponownych konsultacjach, wynikających ze zmiany wyceny świadczeń dokonanej przez AOTMiT, możliwe będzie ogłoszenie konkursów przez poszczególne oddziały wojewódzkie NFZ. Podejmujemy intensywne działania, by już w pierwszym kwartale tego roku kontrakty na te nowe świadczenia zostały zawarte.

Powstaną one na bazie istniejących placówek, czy tworzone będą nowe?

Mogą być to zupełnie nowe podmioty, ale też wyodrębnione w ramach działających poradni, jako uzupełnienie ich oferty. Na przykład przy poradniach zdrowia psychicznego lub psychologicznych, które w tej chwili funkcjonują. Utrwaliła się jednak praktyka, że z tych ostatnich korzystają głównie dorośli. Dlatego chcemy wydzielić usługi przeznaczone tylko dla dzieci i młodzieży.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane