statystyki

Diagności i fizjoterapeuci mogą zaostrzyć protest

autor: Agata Szczepańska03.10.2019, 07:36; Aktualizacja: 03.10.2019, 07:46
Protest fizjoterapeutów

Protest fizjoterapeutówźródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

Nie wszyscy strajkujący otrzymali obiecane podwyżki – to jedyne, co udało się bezsprzecznie ustalić na ich wczorajszym spotkaniu z ministrem zdrowia.

– Minister ogłosił sukces, a my czujemy się zlekceważeni – tak podsumowują środowe spotkanie przedstawicie diagnostów i fizjoterapeutów. – Szef resortu szybko wyszedł, a my zostaliśmy z urzędnikami i analizowaliśmy dane – dodaje Agnieszka Gierszon, sekretarz Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.

Przypomnijmy, diagności laboratoryjni i fizjoterapeuci prowadzą swoją akcję od 23 września. To zawody, które – w przeciwieństwie do lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych – nie zawarły z ministrem odrębnych porozumień płacowych. I choć obiecano im podwyżki, uznano, że środki na nie muszą wygospodarować dyrektorzy lecznic (podczas gdy dla tamtych grup są one przekazywane odrębnym strumieniem). Wzrost płac diagnostów i fizjoterapeutów oraz innych zawodów medycznych miał być sfinansowany z podwyższonego ryczałtu i zwiększonych wycen świadczeń medycznych. Ale nie wszędzie tak się stało, choć minister zdrowia deklarował wcześniej, że będzie rozliczał dyrektorów z tego, jak wykorzystali dodatkowe pieniądze.

Na zeszłotygodniowym spotkaniu ustalono, że resort zweryfikuje swoje dane na ten temat, związkowcy zarzucili bowiem ministrowi, że nie ma pełnych informacji ani o liczbie placówek, które dały pracownikom podwyżki, ani o ich wysokości. A wzrosty na poziomie 39 zł brutto nie satysfakcjonują protestujących, domagają się oni 1200 zł netto.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane