statystyki

Reformy w psychiatrii ruszają, ale wciąż brakuje pieniędzy

autor: Agata Szczepańska04.06.2019, 07:22; Aktualizacja: 04.06.2019, 07:24
Kongres zakończył się Marszem Godności i przekazaniem deklaracji z postulatami jego uczestników do Ministerstwa Zdrowia. Dziś przekażą ją także prezesowi NFZ.

Kongres zakończył się Marszem Godności i przekazaniem deklaracji z postulatami jego uczestników do Ministerstwa Zdrowia. Dziś przekażą ją także prezesowi NFZ.źródło: ShutterStock

Podstawową i wciąż nierozwiązaną bolączką psychiatrii jest niedofinansowanie – to smutny wniosek, na szczęście niejedyny, płynący z II Kongresu Zdrowia Psychicznego, który odbył się wczoraj w Warszawie. Choć resort zdrowia przekonuje, że zwiększa środki na tę dziedzinę, praktycy tego nie odczuwają.

Kondycja polskiej psychiatrii, jeśli tworzyć jej obraz na podstawie tego, co można było zobaczyć i usłyszeć na kongresie, nie wydaje się taka zła. Jest wiele skutecznych metod pracy z osobami w kryzysie, rządzący dostrzegają potrzebę zmian i powoli je wdrażają, a reformy przynoszą już pierwsze efekty. Jeśli jednak zagłębić się w temat, okazuje się, że pilotaż centrów zdrowia psychicznego obejmuje zaledwie 10 proc. populacji, co oznacza, że reszta skazana jest na stary model leczenia – urągającego godności przez wieloletnie niedofinansowanie. Z kolei szumnie zapowiadana reforma psychiatrii dziecięcej, której zamysł jest dobrze oceniany przez ekspertów, choć ma ruszyć za kilka miesięcy, wciąż jest w fazie planowania.

Co nam daje założenie Internetowego Konta Pacjenta? Rozmawiamy z wiceministrem zdrowia


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane