Trwa ocena harmonogramu wdrożenia e-zwolnień; w piątek zakomunikujemy, jakie są nasze plany - poinformowała PAP szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Zgodnie z prawem od 1 lipca zwolnienia będą mogły być wystawiane jedynie elektronicznie.

"Trwa ocena harmonogramu wdrożenia e-zwolnień. Myślę, że gdy będę po spotkaniu z panem ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i panią prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską, to w piątek zakomunikujemy, jakie są nasze plany" - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska pytana, czy zapadła decyzja dotycząca przesunięcia terminu obowiązkowego wydawania zwolnień w formie elektronicznej.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, papierowe zwolnienia przejdą do historii od 1 lipca - od tego dnia lekarze będą wystawiać zwolnienia wyłącznie elektronicznie. Do tej pory lekarz miał wybór między wystawieniem tradycyjnego, papierowego zwolnienia, a wprowadzeniem do systemu informatycznego zwolnienia elektronicznego.

W ostatnich tygodniach organizacje lekarskie apelowały o pozostawienie po 1 lipca możliwości wystawiania papierowych e-zwolnień. Argumentowały m.in., że część lekarzy w wieku emerytalnym może mieć kłopot z wystawianiem zwolnień elektronicznych; problem ten dotyczy szczególnie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, tam bowiem średnia wieku lekarzy jest najwyższa.

Z danych ZUS wynika, że przez ostatnie dwa lata, od 1 stycznia 2016 r., lekarze wystawili 1,76 mln zwolnień w formie elektronicznej na 19-20 mln wystawianych rocznie zwolnień papierowych.

Żeby korzystać z e-zwolnień na Platformie Usług Elektronicznych ZUS swoje konto muszą mieć zarówno pracodawcy, jak i lekarze wystawiający zwolnienia pracownikom. Spośród blisko 2,5 mln firm profil płatnika składek zarejestrowało już 1,6 mln, ale na 145 tys. uprawnionych do wystawiania zwolnień lekarzy, jedynie 42 tys. ma profil na PUE ZUS.

Upowszechnienie e-zwolnień ma pomóc w kontroli najkrótszych, kilkudniowych zwolnień, ponieważ informacja o jego wystawieniu do ZUS i pracodawcy trafi natychmiast. Obecnie papierowe zwolnienie trzeba dostarczyć pracodawcy w ciągu siedmiu dni, tyle samo czasu ma lekarz na przekazanie go do ZUS.