Uspokajający rytm dzikiej przyrody, cieszące oko krajobrazy - góry, lasy, jeziora w najlepszym wydaniu. Bieszczady to południowo-wschodni zakamarek Polski, który nawet w ciągu kilku dni pozwala odwiedzającym nabrać sił i wypocząć np. nad piękną Soliną lub w drodze na Tarnicę.
.
1
Jezioro Solińskie i Polańcyk
Otoczenie Jeziora Solińskiego jest licznie odwiedzane przez turystów i wczasowiczów. Na jego brzegach powstało kilka ośrodków rekreacyjnych, a na zachodnim brzegu jeziora znajduje się znana miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk z rozbudowaną bazą leczniczą, noclegową oraz wieloma restauracjami i miejscami, gdzie można dobrze zjeść.
Akwen jest popularnym miejscem uprawiania przede wszystkim żeglarstwa, windsurfingu oraz kajakarstwa. W sezonie letnim po jeziorze kursują stateczki wycieczkowe.
ShutterStock
2
Wetlina
Wetlina stanowi jedną z głównych bieszczadzkich baz turystycznych. Przez wieś biegnie nieczynny odcinek Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. We wsi znajduje się Dom Wypoczynkowy PTTK, Schronisko Młodzieżowe oraz jeden hotel, wiele pensjonatów i kilka lokali gastronomicznych.
Szlaki turystyczne do wyboru to m.in.:
kolor żółty Wetlina (Stare Sioło) – Przełęcz M. Orłowicza - Suche Rzeki - Zatwarnica
kolor żółty oraz czerwony Wetlina (Stare Sioło) – Przełęcz M. Orłowicza - Smerek (góra) - Smerek (wieś)
kolor żółty szlak turystyczny czerwony Wetlina (Stare Sioło) – Przełęcz M. Orłowicza - Połonina Wetlińska (schronisko PTTK „Chatka Puchatka”)
kolor żółty i czarny Wetlina (Stare Sioło) – Przełęcz M. Orłowicza - Jaworzec (bacówka PTTK)
kolor zielony i żółty Wetlina (kościół) – Jawornik – Paportna – Riaba Skała
kolor zielony Wetlina – Dział – Mała Rawka – bacówka PTTK „Pod Małą Rawką” – Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska – Przysłup Caryński – schronisko studenckie „Koliba”
ShutterStock
3
Tarnica – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów (1346,2 m)
W rejon tych gór prowadzą zaledwie dwa piesze szlaki turystyczne. Pierwszy to końcowy odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego (Ustroń – Wołosate), wiodący od schroniska w Ustrzykach Górnych (znaki czerwone). Odcinek ten w swojej końcowej partii jest bardzo atrakcyjny widokowo, prowadząc do przełęczy pod szczytem Tarnicy (1275 m n.p.m.) połoninami Szerokiego Wierchu. Drugim jest bardziej stromy szlak niebieski Biała – Grybów, który prowadzi z Wołosatego bezpośrednio na przełęcz pod szczytem Tarnicy. Z przełęczy na szczyt prowadzi krótki (15 min) boczny szlak koloru żółtego. Tuż przy nim, kilkanaście metrów od szczytu, znajduje się Jaskinia w Tarnicy.
Piesze szlaki turystyczne:
szlak turystyczny czerwony Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch – przełęcz pod Tarnicą – Halicz – Rozsypaniec – Przełęcz Bukowska – Wołosate
szlak turystyczny niebieski Wołosate – przełęcz pod Tarnicą – Krzemień – Bukowe Berdo
ShutterStock
4
Połonina Wetlińska
Jedno z najbardziej popularnych miejsc wędrówek turystycznych w Bieszczadach. Najwyższe partie masywu pokrywają typowe bieszczadzkie połoniny, poniżej 1050 m znajdują się lasy bukowe, które najlepiej zachowały się w dolinie Tworylczyka. Z połonin roztaczają się rozległe widoki i znajduje się tu najwyżej położone bieszczadzkie schronisko: „Chatka Puchatka” (1228 m n.p.m.), usytuowane tuż pod Hasiakową Skałą (należy mieć jednak na względzie, że: „Schronisko jest ciasne i zapewnia raczej spartańskie warunki. Wodę dowozi się w kanistrach z dość odległego źródła, jest więc płatna, nawet bez dodatku esencji herbacianej.").
Szlaki do wyboru:
Główny Szlak Beskidzki: Smerek – Przeł. M. Orłowicza – Połonina Wetlińska – Berehy Górne
szlak turystyczny żółty Połonina Wetlińska (schronisko) – Przełęcz Wyżna
szlak turystyczny żółty szlak turystyczny czarny Połonina Wetlińska (schronisko) – camping „Górna Wetlinka”
Główny Szlak Beskidzki: Smerek – Przeł. M. Orłowicza – Połonina Wetlińska – Berehy Górne
szlak turystyczny żółty Połonina Wetlińska (schronisko) – Przełęcz Wyżna
szlak turystyczny żółty szlak turystyczny czarny Połonina Wetlińska (schronisko) – camping „Górna Wetlinka”
">
ShutterStock
5
Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy
Lasy Ciśniańsko-Wetlińskiego Park Krajobrazowy z niedźwiedziami, rysiami i żbikami oraz wieloma rezerwatami przyrody (np. Sine Wiry z unikatową roślinnością oraz dolina rzeki Wetlinki) to kolejny powód, by wypocząć w bieszczadzkim zakamarku Polski. W pobliżu wsi Duszatyn osobliwą atrakcją są Jeziorka Duszatyńskie, które powstały ponad sto lat temu na skutek zatamowania odpłuwu potoku przez osuwisko. By znaleźć się w tych okolicach trzeba wybrać czerwony szlak pieszy: Komańcza – Prełuki – Duszatyn – Jeziorka Duszatyńskie – Chryszczata.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję