Ciepły, morski klimat z krótkimi i łagodnymi zimami i bez upału latem. Ojczyzna baśni Andersena i klocków Lego. Styk Europy i Skandynawii płaski jak naleśnik (najwyższe wzniesienie ma 173 m) z mrowiem wysepek, częściowo niezamieszkanych. Żyje się tutaj w stylu hygge - to znaczy w skandynawskim komforcie i szczęściu.
.
1
Atrakcje i kuchnia
Dania to spokojny i bezpieczny kraj, a jej główne atrakcje turystyczne to: Legoland Billund (park rozrywki zbudowany w większości z klocków Lego), Ogrody Tivoli (park rozrywki i ogród), Den Bla Planet (największe nordyckie oceanarium), białe klify na wyspie Mon, Duński Riwiera (piaszczyste plaże) oraz zamki: Frederiksborg i Kronborg.
Typowa duńska kuchnia jest połączeniem tradycyjnej kuchni Skandynawii ze tradycjami kontynentalnymi. Posiłkowi towarzyszy koncepcja hygge (ciepłej i miłej atmosfery, odpowiedniego nastroju). Często spożywane są dania z ryb np.: makreli, śledzia (które bywają jadane w marynowanej słodkiej zalewie albo jako dodatek do kwaśnej śmietany i koperku). Bardzo popularne są kanapki tzw.: smørrebrød, w których dodatkiem do pieczywa jest marynowana wieprzowina, duński bekon, surowa wołowina czy też marynowana na słodko czerwona kapusta. Jednym z najpopularniejszych dań typowo duńskich są frikadeller, czyli kotlety mielone z mięsa wieprzowego i wołowego. Kolejnym słynnym daniem są smażone ziemniaki z cebulą i mięsem zwane biksemad.
ShutterStock
2
Skarby Danii z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Królestwo duńskie skrywa trzy miejsca, które zostały uznane za bezcenne dla światowego dziedzictwa przeszłości. Są to: kamienie runiczne w Jelling, katedra Roskilde oraz zamek Kronborg.
Jelling to miasto w środkowej Jutlandii w Danii, w gminie Vejle. Miasto jest przystankiem na trasie kolejowej Vejle–Holstebro. Znane jest przede wszystkim z kościoła, kurhanów i kamieni runicznych związanych z duńskimi pochówkami królewskimi w X w. Przed wejściem do kościoła w Jelling znajdują się dwa kamienie runiczne. Mniejszy z nich, pochodzący z początku X wieku, został postawiony przez pierwszego duńskiego króla Gorma Starego na cześć jego żony. Świadczy o tym napis na kamieniu: Król Gorm stawia ten nagrobek swojej żonie Tyrze pani Danii. Drugi z nich – młodszy o kilkadziesiąt lat – pochodzi z czasów Haralda Sinozębego i widnieje na nim najstarszy wizerunek Chrystusa odnaleziony w Danii.
Katedra w Roskilde (duń. Roskilde Domkirke) to gotycka budowla znajdująca się w Roskilde na Zelandii, we wschodniej Danii. Jako pierwszy gotycki kościół w Skandynawii, katedra stała się inspiracją dla gotyckiego budownictwa sakralnego w całej Europie północnej.
Kronborg to zamek znajdujący się w duńskim mieście Helsingør w cieśninie Sund, oddzielającej Danię od Szwecji, zlokalizowany na najdalej wysuniętym na wschód cyplu. Imponująca forteca Kronborg budziła lęk w żeglarzach, dziś jest kojarzona z dwiema legendarnymi postaciami: duńskim księciem Hamletem i Ogierem Duńczykiem. W Szekspirowskim dramacie Hamlet zamek nosi nazwę Elsynor pochodzącą od wymowy nazwy miejscowości, w której zamek się znajduje. W XVIII w. w obrębie zamku powstał ogród i symboliczny „Grób Hamleta".
">
ShutterStock
3
Aarhus
Aarhus to drugie pod względem wielkości miasto Danii. Ważny port morski. Aarhus położony jest na Półwyspie Jutlandzkim w regionie Jutlandia Środkowa. Miasto leży na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.
Wśród zabytków jest katedra (Aarhus Domkirke) – najdłuższy (93 m) i najwyższy (wieża o wys. 96 m) kościół w Danii. Świątynia została zbudowana ok. 1200 r. jako katedra na miejscu, w którym pochowano lokalnego świętego Nielsa (Mikołaja).
Atrakcją miasta jest także Marselisborg – letnia rezydencja królów Danii na Jutlandii. Pałac Marselisborg położony jest w Aarhus i od 1902 r. stanowi własność każdego panującego monarchy duńskiego. Ogrody Marselisborgu zwykle są otwarte dla zwiedzających z wyjątkiem okresu letniego, kiedy przebywa tutaj duńska rodzina królewska. Sam pałac jest traktowany jako prywatne mieszkanie i nie jest dostępny do zwiedzania.
ShutterStock
4
Esbjerg
Miasto i gmina w zachodniej Jutlandii (region Dania Południowa, d. okręg Ribe Amt) w Danii, największy duński port nad Morzem Północnym.
Wgląd w przeszłość tego miejsca i dawnych mieszkańców dają liczne muzea: Muzeum Esbjerg, Muzeum Sztuki, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Morza i Rybołówstwa z Oceanarium, Sædden Kirke oraz Muzeum Latarników.
ShutterStock
5
Szczęście po duńsku - hygge
Nie sposób zrozumieć mieszkańców Królestwa Danii bez użycia pewnego magicznego słowa, które ostatnio staje się coraz bardziej znane także w Polsce. Tym słowem jest hygge – oznaczające komfort, wygodę, przytulność, używane jako określenie osiągnięcia wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia, zwłaszcza przez społeczeństwa skandynawskie.
Hygge nie jest kojarzone z wartościami materialnymi i konsumpcjonizmem, stoi w opozycji do niego; dotyczy bardziej stanów i nastrojów niż rzeczy i składa się z drobnych rzeczy, których nie powinno się sobie odmawiać. Z hygge kojarzone są np. wieczór spędzony w ciepłym pokoju, rodzinne spotkania świąteczne, drożdżówki z cynamonem, świece czy ciepłe skarpetki z kaszmiru.
Koncept hygge zyskał uznanie również poza Danią, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, głównie na fali mody na Skandynawię.
ShutterStock
6
Aalborg
Jest to czwarte pod względem wielkości miasto Królestwa Danii (po Kopenhadze, Aarhus i Odense) i drugie co do wielkości miasto Półwyspu Jutlandzkiego. Położony jest w najwęższym punkcie fiordu Limfjord, łączącego Morze Północne z cieśniną Kattegat i odcinającego od lądu północną część Jutlandii – Vendsyssel.
Znanym produktem regionalnego przemysłu są produkowane przez Aalborskie Zakłady Spirytusowe wódki Aalborg Akvavit.
Jedną z atrakcji miasta jest Jomfru Ane Gade (duń. "ulica panny Anny"), ulica składająca się wyłącznie z dyskotek, pubów, restauracji, pizzerii i barów.
Ulica położona jest w centrum starej części Aalborga, mniej niż 100 metrów od brzegu cieśniny Limfjorden; jest miejscem, w którym kumuluje się nocne życie miasta.
Każdy z barów znajdujących się na ulicy ma określony, inny od pozostałych, charakter i klimat; całość oferuje więc przegląd trendów, gł. muzycznych, od wczesnych lat 70. XX wieku do współczesnej muzyki elektronicznej i techno.
Ulica położona jest w centrum starej części Aalborga, mniej niż 100 metrów od brzegu cieśniny Limfjorden; jest miejscem, w którym kumuluje się nocne życie miasta.
Każdy z barów znajdujących się na ulicy ma określony, inny od pozostałych, charakter i klimat; całość oferuje więc przegląd trendów, gł. muzycznych, od wczesnych lat 70. XX wieku do współczesnej muzyki elektronicznej i techno.
">
ShutterStock
7
Kolding
Miasto położone jest w południowej Jutlandii, nad trzema akwenami: rzeczką Koldingå, fiordem Kolding Fjord i jeziorem Slotsø. Kolding leży ok. 75 km na zachód od Odense, na skrzyżowaniu linii kolejowych (stacja Kolding) biegnących z zachodu na wschód Danii oraz z południa na północ kraju.
Atrakcjami miasta są:
Zamek Królewski Koldinghus – dawna siedziba królów Danii. Zamek został wzniesiony w średniowieczu. Rozbudowany w XV w. przez Krzysztofa bawarskiego. Zamek pełnił funkcje obronne, jednocześnie będąc jutlandzką siedzibą duńskich królów i królowych. Zamek spłonął w 1808 r. i do odbudowy w XX w. był ruiną. Obecnie muzeum.
Kościół św. Mikołaja (Skt. Nikolaj kirke) z XIII w., gotycki z renesansowym wyposażeniem wnętrza (ołtarz, ambona) i epitafiami z XVII i XVIII w.
Muzeum Sztuki Trapholt (Kunstmuseet Trapholt).
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję