Rzym, Mediolan, a może Sztokholm. Wiele miast Europy ma niedrogie połączenia lotnicze z Polski. Wystarczy dłuższy weekend lub krótki urlop, by choć na chwilę przenieść się pod Koloseum lub na uliczki włoskiej Pizy. Wystarczy do tego nieduży budżet.
.
Litewska stolica - Vilnius - to metropolia wśród krajów nadbałtyckich. Centrum kulturalne, naukowe, biznesowe, z długą historią, która przez długi czas spleciona była z Polską (szczególnie w okresie Rzeczpospolitej Obojga Narodów, kiedy to miasto było drugą siedzibą polskiego państwa). Mieszka tu nadal wielu Polaków, a miasto nosi w sobie wiele śladów dawnej bliskości z Warszawą. Stare Miasto w całości ma status światowego dziedzictwa UNESCO. Historyczna zabudowa obejmuje zabytki z różnych epok: gotyku, renesansu, baroku, klasycyzmu, a także budynki przedwojenne. Z Wilnem związane są historie wielu wybitnych Polaków, m.in. Ignacego Domeyki, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Adama Mickiewicza, Piotra Skargi.
">
ShutterStock
W mieście jest ok. 70 muzeów, z których najczęściej odwiedzanymi są Muzeum okrętu Vasa i Skansen, oba znajdują się na Djurgården.
Główne zabytki i atrakcje miasta to:
Kungliga Slottet – Pałac Królewski
Storkyrkan – Katedra
Riddarhuset – Dom Rycerstwa i Szlachty w Sztokholmie
Stadshuset – Ratusz
Vasamuséet – Muzeum Okrętu „Vasa”
">
ShutterStock
Każdego roku Mediolan odwiedzany jest przez ponad 7 milionów turystów z całego świata. Wraz z Rzymem i Wenecją jest jednym z trzech najważniejszych pod względem turystycznym włoskich miast. Mediolan uważany jest także za światową stolicę mody oraz finansowo-gospodarcze centrum Włoch.
Do mediolańskich miejsc, które warto zobaczyć należą m.in.:
- La Scala – jeden z najsłynniejszych teatrów operowych świata (otwarty w 1778),
- Ratusz (XIII-XVIII w.),
- Castello Sforzesco (XV w.),
- Ospedale Maggiore (XV-XVI, XVII w.),
- Wieżowiec Pirelli Gio Pontiego (1958) i Torre Velasca z 1954.
">
ShutterStock
Słynna krzywa wieża w Pizie to dopiero początek listy miejsc, które warto w tym toskańskim mieście zobaczyć. Campo dei Miracoli (Pole cudów) to duży plac, na którym znajdują się 4 arcydzieła architektury średniowiecznej, w tym: katedra, baptysterium oraz kampanila, zwana Krzywą Wieżą.
W przerwach pomiędzy spacerami nad plażą i uliczkami starego miasta zajrzeć można także do: Museo dell'Opera del Duomo – eksponujące skarby katedry i baptysterium; Museo Nazionale di San Matteo – muzeum z bogatym zbiorem toskańskiej rzeźby i malarstwa, w szczególności twórców związanych z Pizą i Florencją; oraz Museo delle Sinopie – muzeum eksponuje szkice fresków które ozdabiały mury Camposanto.">
ShutterStock
Burgas jest czwartym pod względem wielkości miastem w Bułgarii, położonym 130 km od Warny. Jest tu kilka plaż: są to kurorty Morza Czarnego, takie jak: Słoneczny Brzeg, Nesebar, Sozopol, Dyuni, Elenite, itp. Miasto oferuje różne opcje zakwaterowania: luksusowe hotele, pokoje i apartamenty do wynajęcia, pensjonaty, itp. Nocne życie toczy się głównie przy głównych ulicach, wzdłuż brzegu morza i Parku Morskiego.">
ShutterStock
Stolica i największe miasto Węgier. Na listę obiektów światowego dziedzictwa kultury wpisano Zamek Królewski w Budzie, brzeg Dunaju, aleję Andrássyego wraz z otoczeniem, pierwszy odcinek budapeszteńskiego metra – linię M1 (tzw. Milenijna Kolej Podziemna) i Plac Bohaterów (Hősök tére). W mieście znajdują się liczne pomniki, kościoły, pałace, zabytki z czasów starożytnych, średniowiecznych i okupacji tureckiej, budynki użyteczności publicznej i mieszkalne w stylu barokowym, klasycystycznym, neorenesansowym, eklektycznym i secesyjnym. Są tu 223 muzea i galerie, wśród nich wiele o randze międzynarodowej.
Dla turysty dużą atrakcją są budapeszteńskie mosty: Most Łańcuchowy (inaczej Most Łańcuchowy Széchenyiego, Széchenyi lánchíd), Most Małgorzaty (Margit híd), Most Wolności (Szabadság híd), czy też najbardziej rozpoznawalny dla obcokrajowców Most Elżbiety (Erzsébet híd).
Ulubionym celem turystów są też parki: Városliget i Népliget w Peszcie, parki na Wyspie Małgorzaty i na wyspie Óbudai.
">
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję