Bilety wykupione, rozpoczęcie podróży coraz bliżej, zaczynacie pakować walizki i tu pojawia się problem. Co można zabrać ze sobą na pokład samolotu?

Listę przedmiotów dozwolonych, jak również zabronionych na pokładach samolotów przygotowuje w Polsce Urząd Lotnictwa Cywilnego.

To właśnie na stronach ULC pasażer znajdzie wszelkie informacje o liście przedmiotów, które może zabrać ze sobą na pokład samolotu w bagażu podręcznym, albo może sprawdzić, które przedmioty znajdują się na tak zwanej „czarnej liście”, a więc ich przewożenie na pokładzie samolotu jest surowo zabronione.

Co można zabrać na pokład samolotu

Na tzw. białej liście przedmiotów, które można zabrać na pokład samolotu znajdują się płyny, żele i aerozole (pod pewnymi warunkami), leki, żywność, sprzęt elektroniczny oraz odzież wierzchnia.
Najwięcej problemów sprawia przewożenie płynów w bagażu podręcznym. Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina, że pasażerowie mogą podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku posiadać w bagażu podręcznym płyny, żele i aerozole pod pewnymi warunkami:
- muszą być one umieszczone w pojemnikach, których objętość nie przekracza 100 ml/100 g,
- wszystkie pojemniki muszą być umieszczone w plastikowej, przezroczystej torebce plastikowej,
- plastikowa torebka musi być zamykana, a jej objętość nie może przekraczać 1 litra (przybliżone wymiary spełniającej normy torebki to 22x15 cm).
Warto pamiętać, że jeden pasażer może przewozić w bagażu podręcznym tylko jedną taką torebkę.
Co służby lotniskowe rozumieją pod pojęciem substancji płynnych? Są to wszelkie: perfumy, żele do włosów i kąpieli, pasty do zębów, kosmetyki w płynnej formie (błyszczyki do ust, podkłady oraz tusze do rzęs), kremy, odżywki, oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (dezodoranty, pianki do golenia), woda oraz inne napoje, zupy oraz syropy, a także wszelkie inne substancje o podobnej konsystencji.

pdf icon Przedmioty dozwolone
pobierz plik

Należy jednak pamiętać, że dozwolone jest wnoszenie na pokład samolotów jedzenia dla niemowląt: mleka w proszku, mleka płynnego, wody i soków owocowych w ilościach, która jest niezbędna do spożycia w trakcie lotu.
W przypadku konieczności zabrania ze sobą na pokład samolotu leków w płynnej postaci, pasażer może to zrobić, pod warunkiem, że ich zażywanie jest niezbędne podczas lotu samolotem. Osoba, która przeprowadza kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku, może w takiej sytuacji poprosić pasażera o przedstawienie zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego konieczność zażywania takiego lekarstwa.

Przewożenie w bagażu podręcznym żywności w stanie stałym jest dozwolone w dowolnych ilościach (ale trzeba zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy celne i przepisy wjazdowego kraju, do którego się udajemy w podróż, ponieważ część artykułów spożywczych jest zabroniona). W przypadku chęci przewiezienia w bagażu podręcznym jogurtów, dżemów, kremów oraz galaretek – trzeba postąpić podobnie, jak w przypadku chęci przewiezienia płynów.

Lista przedmiotów zabronionych

Na „czarnej liście” przedmiotów, których nie można ze sobą zabrać na pokład samolotu w bagażu podręcznym, znajdują się między innymi:
- pistolety, broń palna i inne jej rodzaje, oraz amunicja,
- narzędzia, noże i nożyczki,
- substancje wybuchowe i łatwopalne, których absolutnie nie można przewozić samolotem, ani w bagażu podręcznym, ani w bagażu, który jest oddawany do luku bagażowego,
- substancje chemiczne i toksyczne, co do których obowiązuję takie same zaostrzenia, jak w przypadku substancji wybuchowych i łatwopalnych,
- broń spiczasta,
- broń używana w sztukach walki,
- sprzęty sportowe (tępe narzędzia),
- sprzęt biwakowy,
- urządzenie emitujące ciepło (części z nich nie można w ogóle przewozić samolotem).
pdf icon Przedmioty zabronione
pobierz plik

W razie wątpliwości, czy przedmioty, które chcemy zabrać ze sobą podczas podróży samolotem są dozwolone, warto wejść na stronę internetową Urzędu Lotnictwa Cywilnego i sprawdzić pełną listę dozwolonych i zabronionych przedmiotów.