Na co mogą liczyć rodzice podróżującymi samolotem razem z dziećmi. Czy za bilety dla dzieci trzeba płacić? Od kiedy dziecko może podróżować samodzielnie? Sprawdźcie sami.

Planując podróż z dzieckiem, trzeba pamiętać o podstawowym warunku, jaki trzeba spełnić – z odpowiednim wyprzedzeniem należy wyrobić dokument tożsamości, który będzie potwierdzał tożsamość dziecka – mówi Karina Lisowska, rzecznik prasowy firmy Eurolot.

Przygotowując się do podróży samolotem, trzeba pamiętać o limitach płynów, jakie można zabrać ze sobą na pokład samolotów. W przypadku pokarmu dla niemowląt limit 100 ml jest zwolniony z ograniczeń w przewozie płynów w bagażu podręcznym. W związku z tym, w trakcie podróży samolotem z niemowlęciem można wnieść do strefy zastrzeżonej lotniska, a także zabrać ze sobą na pokład samolotu pokarm w naczyniu o pojemności przekraczającej 100 ml oraz w większej ilości niż mieści się w jednej litrowej torebce.

Karina Lisowska przypomina, ze podróż z wózkiem dziecięcym jest dozwolona i powszechnie praktykowana. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na swoje rozmiary wózki dziecięce najczęściej nie mogą być przewożone w kabinie pasażerskiej samolotu, a ich transport odbywa się w luku bagażowym. Odprawa wózka dziecięcego wygląda podobnie jak w przypadku bagażu rejestrowanego. Zostaje on zaopatrzony w punkcie odprawy biletowo-bagażowej w przywieszkę i dopiero przed wejściem pasażera na pokład, zostaje umieszczony w luku bagażowym (wydanie nastąpi bezpośrednio po wylądowaniu).

W przypadku dłuższych lotów, rodzicom podróżującym z dziećmi do lat dwóch, którym nie przysługuje osobne miejsce w samolocie (podróżują na kolanach rodzica), linie lotnicze zapewniają rozkładane łóżeczka, w których można położyć dziecko. Trzeba jednak pamiętać, że ich liczba jest ograniczona.

W przypadku, kiedy dziecko podróżuje samotnie, linia lotnicza zapewnia specjalną asystę. Dedykowana osoba lub osoby towarzyszą dziecku od momentu odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku, aż do momentu wylądowania samolotu, odebrania bagażu oraz znalezienia rodziny, która oczekuje na lotnisku docelowym na przylot malucha. Do 12 roku życia, dzieci nie mogą podróżować samodzielnie (bez żadnej opieki), a usługa asysty jest dodatkowo płatna. W przypadku podróży na pokładach Polskich Linii Lotniczych LOT, od 12 roku dzieci mogą podróżować samodzielnie.

Pozostając przy Polskich Liniach Lotniczych warto się przyjrzeć, jak wyglądają taryfy i ceny biletów dla dzieci:
- w przypadku niemowląt do lat dwóch, które podróżują na pokładzie samolotu, bez osobnego miejsca – cena biletu wynosi 10% wartości biletu dla osoby dorosłej (zależy to od taryfy w jakiej sprzedawane są bilety na dany rejs;
- w przypadku dzieci w wieku od 2 do 11 lat bilet lotniczy kosztuje 75% taryfy, którą trzeba zapłacić w przypadku podróży osoby dorosłej.

Tanie linie lotnicze – Wizz Air za podróż dziecka do dwóch lat, które podróżuje na kolanach rodzica pobierają opłatę w wysokości 105 złotych za lot w jedną stronę. Jeśli cena biletu dla osoby dorosłej na dany rejs jest niższa niż stała opłata za niemowlę, zostanie pobrana opłata jak za osobę dorosłą.

W przypadku irlandzkiego taniego przewoźnika, linii Ryanair, stała opłata za bilet lotniczy dla dziecka poniżej 2 roku życia wynosi 142 złote.