Piwo, moda, alternatywa? A może przedziwne bibeloty z historią, intrygująca nowa galeria, lub wcześniej nieodkryty zielony zakątek z przepięknymi widokami?

1. AMOYA - najmłodsze praskie muzeum sztuki współczesnej

Amoya - Art Banka to galeria sztuki współczesnej, skupiająca się na młodszych autorach. Czeka na odwiedzających w zabytkowym pałacu na Karlovej, tuż za ruchliwym przejściem dla pieszych, przy samym Moście Karola. Połączenie starych wnętrz i zaangażowanej sztuki robi wrażenie. Warto zajrzeć chociażby dla tego miksu. Miłośnicy Davida Černego znajdą tam słynną instalację "Rekin". Muzeum zaczyna nowy, drugi już sezon od przewietrzenia wystawy i prezentacji nowych dzieł.

2. Dlouha...znaczy Długa...

Jest taka ulica w Pradze, która już dawno zdobyła imprezową renomę, ale od momentu powstania kilku lokali stricte gastronomicznych osiągnęła swoją pełnię. Czysta dojrzałość. Jest tam wszystko, czego możecie potrzebować: piwo, doskonałe jedzenie, kawiarnie – by doładować baterie espresso, a nawet piekarnie, żeby rano coś przekąsić, no i oczywiście kluby z muzyką - zarówno komercyjną, jak i alternatywną. Ulica nosi nazwę Dlouha - Długa – w sam raz na długie praskie noce. Dlouha odchodzi od Rynku Staromiejskiego i oferuje najlepszą zabawę w lokalach: Jeames Dean, Lokal, La Casa Argentina, Beer Museum, Roxy, 2.patro...i wielu innych, które znajdują się także na ulicach dochodzących do Dlouhej. Łatwo ją znaleźć, nie tak łatwo z niej wrócić!

3. MU Koncept - nowe miejsce twórczości i spotkań.

Jeśli nie Žižkov to co? Praga ma obecnie wiele do zaoferowania w śródmieściu. Przede wszystkim wiele wolnej przestrzeni dla pomysłów i kreatywności młodych ludzi – zwłaszcza dla artystów, którzy chcą animować twórczo swoje otoczenie. Na praskich Vršovicach powstało artystyczne miejsce spotkań o nazwie MU Koncept. Artystki Lucie JinDrák Skřivánková oraz Marjetka Kürner Kalous otworzyły atelier - pracownię krawiecką - galerię. W planach wystawy artystów czeskich i zagranicznych, workshopy, spotkania, akcje artystyczno-towarzyskie. Nazwa miejsca pochodzi od zaginionego kontynentu MU - jego istnienie jest równie zagadkowe, jak przyszłość MU Koncept. Jednak obecność popularnego artysty Krištofa Kintery jako ojca chrzestnego projektu, daje nadzieję na wiele ciekawych wydarzeń w tym miejscu. Tuż obok wiele innych ciekawych lokali z artystyczną atmosferą i przepiękny park Grébovka.

4. Południowe ogrody Zamku Praskiego

Ostatnia "inwestycja" prezydenta Klausa na Zamku Praskim. Ogrody Południowe - oddane do użytku w formie i stanie z lat 20-30-tych - wtedy kiedy nadwornym architektem prezydenta Masaryka był Jože Plečnik (genialny Słoweniec, który w Pradze mieszkał od 1911, a w latach 1920-1934 działał na Zamku Praskim). Najlepiej dotrzeć do nich przez tzw. Bycze Schody, a więc specjalną klatkę schodową, która prowadzi z III podwórza zamkowego (to te z Katedrą św.Wita, Monolitem i fontanną św.Jerzego) w dół na wały. Otwiera się przed nami przepiękny widok na całą Pragę, ale szczególnie na lewy praski brzeg i dzielnicę Mala Strana (Mniejsze Miasto Praskie) z punktem centralnym - barokowym kościołem św. Mikołaja w sercu dzielnicy, na Placu Malostrańskim.

5. NANOANTIK - najdziwniejszy i najbardziej twórczy praski antykwariat

Tuż przy samym Pałacu Akropolis na Žižkovie, na ulicy Kubelikovej 25, przycupnął malutki, przedziwny antykwariat. Szkło, porcelana, biżuteria, oświetlenie, marionetki, zegary, płyty winylowe, zabawki, książki, rzeczy mniejsze i większe, żeby nie zapomnieć o obrazach, afrykańskich maskach (sic!), starych puszkach, mapach...Aż dziw bierze jak się to wszystko pomieściło! Nie mogę nie wspomnieć o świetnie obsadzonym dziale Pragensie - ze starymi albumami fotograficznymi Pragi z lat 50-tych i 60-tych. Osoba właściciela to osobny temat. Charyzmatyczny Rado Turko zna historię każdego przedmiotu, swoimi opowieściami wprowadza nie tylko w annały czeskiej historii, ale także zdradza wiele tajemnic legendarnego Žižkova. Jeśli jesteście tu po oryginalne suweniry z duszą, ciekawe historie i w poszukiwaniu prawdziwej praskiej atmosfery - to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia.

6. Kościół Najświętszego Serca Jezusowego

Na Zamku Praskim warto odpocząć w Ogrodach Zamkowych zaprojektowanych przez Plečnika, na praskich Vinohradach trzeba zobaczyć inne jego dzieło - jedną z najpiękniejszych świątyń Pragi, czyli Kościół Najświętszego Serca Jezusowego (Nejsvětějšího Srdce Páně). Mija właśnie 80-lat od jego otwarcia. Monumentalna świątynia łączy w sobie elementy antyczne i renesansowe z modernizmem architektonicznym. Nie brakuje symboliki królewskiej - w nawiązaniu do Królewskich Winohradów - jabłka osadzonego na wieży zegarowej, a także zdobień na ścianach, przypominających królewski płaszcz. Wspomniany zegar ma największy cyferblat w Europie.

7. U tří růží - najmłodszy praski mikro-browar

W samym sercu Starego Miasta, na ulicy Husovej, tuż w pobliżu osławionej piwiarni Pod Złotym Tygrysem, swoje pierwsze miesiące przeżywa najmłodszy praski mikro-browar U tří růží, założony w domu Pod Trzema Srebrnymi Różami. Trzeba przyznać, że jest to szczęśliwe piwne niemowlęctwo. Na otwarciu pojawił się sam prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus, kadzie i fermentatory poświęcili dominikanie z pobliskiego (polskiego) kościoła św. Idziego i można już było zacząć konsumpcję. Do wyboru zwykle 6 piw (jasne, ciemne, półciemne, specjał 'klasztorny' i specjały, które od czasu do czasu się zmieniają), krótkie i smaczne czeskie menu, przyjemna obsługa oraz atmosfera. Dajcie szansę nowym piwnym smakom!

Autorem tekstu jest Piotrek Gawliński, przewodnik po Pradze

Artykuł powstał we współpracy z portalem rezerwacji hotelowych Agoda. Jego ofertę hoteli w Pradze można znaleźć pod tym adresem.