Bajkowy zamek w Bawarii, futurystyczny drapacz chmur w Pekinie czy ceglano-gliniany ogromny meczet w Afryce to zaledwie kilka przykładów architektonicznych cudów rozrzuconych po całym świecie. Różnią się stylami, otoczeniem i wnętrzami, ale łączy je zachwyt, jaki budzą u zwiedzających.
.
1
Centrum Pompidou w Paryżu
Zazwyczaj instalacje wodne, ciągi klimatyzujące czy rury skrzętnie chowa się pod ozdobną fasadą budynku. Zupełnie wbrew tej logice poszli dwaj architekci - Renzo Piano i Richard Rogers. Gdy na początku lat 70. ubiegłego stulecia wygrali konkurs na budowę w Paryżu nowego centrum kultury okazało się, że zwyciężyli dzięki niestandardowemu ulokowaniu instalacji. Zamiast ukryć rury i ciągi pod tynkiem - po prostu je wyeksponowali. Fasada Centrum Pompidou jest uporządkowaną, kolorową gęstwiną wszystkich budowlanych "wnętrzności". W środku jest już nieco bardziej standardowo - można tam podziwiać wystawy sztuki współczesnej.
Bloomberg / ALASTAIR MILLER
2
Jockey Club Innovation Tower, Politechnika w Hong Kongu
Futurystyczny wieżowiec Jockey Club Innovation Tower należy do Politechniki w Hong Kongu, a zaprojektowany został przez słynną iracką architekt Zahę Hadid. W przestrzennym gmachu na co dzień odbywają się zajęcia dla studentów wzornictwa i designu. W zamyśle władz uczelni Innovation Tower ma umocnić Hong Kong w azjatyckiej czołówce ośrodków wzornictwa.
fot. Sebastian Wallroth / Wikimedia Commons, lic. cc-by-sa
Wikimedia Commons
3
Biblioteka Hiszpańska w kolumbijskim Medellín
Trzy czarne bryły, niczym ociosane kawałki węgla albo rzucone kamienie górują nad kolumbijskim Medellin. Gmachy biblioteki usytuowane są na wzgórzu w parku, zwanym parkiem bibliotek. Gmachy projektował Giancarlo Mazzanti, a ich realizację współfinansowała Hiszpania, stąd nazwa - Biblioteka Hiszpańska (hiszp. Parque Biblioteca España).
ShutterStock
4
Biurowiec CCTV, chińskiej telewizji państwowej, w Pekinie
Nowoczesna konstrukcja zaczęła powstawać w 2004 roku. Jest ulokowana w biznesowej dzielnicy stolicy Chin i mieści w sobie studia i biura chińskiej telewizji CCTV. Nietypowy kształt był inżynierskim wyzwaniem. Mieszkańcy okolic nazywają 44-piętrowy drapacz "wielkimi majtkami", a pekińscy taksówkarze znają wieżowiec CCTV jako "wielkie bokserki".
ShutterStock
5
Biblioteka Trinity College w Dublinie
Bibliofilskie królestwo wypełnione książkami niemalże po sufit. Biblioteka Trinity College jest największą biblioteką w Irlandii i jedyną, która ma prawo do otrzymywania egzemplarza każdej książki, która ukazuje się w tym kraju. Widoczny na zdjęciu hol to tzw. Długi Pokój (The Long Room) wybudowany na początku XVIII wieku. Mieści on 200 tysięcy najstarszych woluminów irlandzkiej książnicy.
ShutterStock
6
Wielki Meczet w Dżenne (Mali, Afryka)
Wielki Meczet w Dżenne liczy sobie ok. 700 lat. Jest dziś największą budowlą na świecie wzniesioną z cegły suszonej i gliny. Średniowieczny władca tego miejsca - Koi Kunboro - przeszedł na islam i polecił zamienić swój ówczesny pałac na muzułmańską świątynię.
fot. Ruud Zwart / Wikimedia Commons, lic. cc-by-sa
Wikimedia Commons
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję