38 proc. Polaków nie planuje wyjazdu na urlop w sezonie letnim, a kolejne 46 proc. deklaruje, że ma plany wakacyjne, ale przeważnie w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar Public. Za granicę zamierza wyjechać 6 proc.

Według sondażu, 46 proc. badanych ma plany wakacyjne w tym roku: 4 proc. chce spędzić wolny czas w najbliższej okolicy, 23 proc. zamierza wypocząć w Polsce, 6 proc. za granicą, natomiast 13 proc. chce gdzieś wyjechać, ale nie ma sprecyzowanych planów.

16 proc. respondentów na pytanie, czy w tym roku wyjedzie na letni urlop lub wakacje, odpowiedziało: nie wiem, trudno powiedzieć.

Jak podaje Kantar Public, brak planów urlopowych deklarują najczęściej respondenci w wieku 65 i więcej lat (64 proc.), z podstawowym wykształceniem (73 proc.), bardzo zainteresowani polityką (56 proc.) oraz wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (53 proc.).

Najbliższą okolicę relatywnie częściej preferują badani w wieku 18-24 lat, z miast 20-100 tys. oraz powyżej 500 tys. mieszkańców oraz głosujący na Koalicję Polską. Spędzenie urlopu w Polsce częściej deklarują ankietowani w wieku 18-24 lat oraz z miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Za granicę częściej planują udać się osoby z wyższym wykształceniem oraz sympatycy Lewicy. Planów na wakacje częściej nie posiadają mężczyźni, badani w wieku 25-34 lat, z wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców.

Jak skomentowała Anna Trząsalska z Kantar Public, podróżowanie w ostatnim roku stało się bardzo trudne, a epidemia i obostrzenia sprawiły, że ochota na wyjazdy letnie mogła zmaleć. Przypomniała przy tym, że w ostatnich dniach dyskutowana jest kwestia tzw. paszportów covidowych, które miałyby zapewnić większe bezpieczeństwo.

Jednocześnie wskazała, że w zeszłym roku, według badania Polskiej Organizacji Turystycznej zrealizowanego przez PBS, 54,7 proc. Polaków chciało wyjechać w sezonie letnim. Oznacza to, że chęć do podróżowania w ciągu ostatniego roku spadła - zauważyła.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-12 maja na próbie 1005 dorosłych Polaków techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).