W badaniu, które powstało na zlecenie Urzędu Miasta w Kołobrzegu, ankietowani zdradzili swoje wakacyjne plany. Przedstawiają się one następująco:

- 18% Polaków zamierza spędzić swój wakacyjny urlop na jednej z nadbałtyckich plaż. Największa popularnością cieszą się: Kołobrzeg, Władysławowo oraz Trójmiasto. W czołówce najchętniej odwiedzanych przez turystów wakacyjnych nadmorskim miejscowości nie znajdziemy Ustki, Świnoujścia oraz Półwyspu Helskiego.

- Jeżeli nie Bałtyk, to na równi z nim – 18% rodaków zamierza spędzić wakacje za granicą. Tak jak pokazywały wcześniejsze prognozy i analizy biur podróży, najchętniej wybieranymi wakacyjnymi kierunkami w Europie będą: Hiszpania, Chorwacja, Włochy oraz kusząca swoim orientalnym pięknem Turcja. Podobnie jak w zeszłym roku mniej Polaków zamierza wyjechać do Egiptu i Tunezji. Niepewna sytuacja polityczna w Afryce Północnej zniechęca duża część turystów do spędzenia urlopu w tym rejonie.

- 13% badanych zamierza aktywnie spędzić swój urlop w górach.

- 8% Polaków zamierza podczas wakacji wyjechać nad mazurskie jeziora.

W momencie przeprowadzania badania, 13 proc. ankietowanych nie miało jeszcze sprecyzowanych planów urlopowych na wakacje. Powodem takiego stanu rzeczy jest brak pieniędzy na zorganizowanie wyjazdu oraz obawa przed kryzysem i spowolnieniem gospodarczym.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Urzędu Miasta Kołobrzeg przez brainlab – butik badawczo strategiczny.