Pierwszy dron ratunkowy rozpoczął pracę pod koniec sierpnia na plaży Santo Amaro koło miasta Oeiras w zachodniej części aglomeracji lizbońskiej. Straż pożarna z pobliskiej miejscowości Paco de Arcos zapowiada, że projekt już jest rozszerzany na sąsiednie plaże.
Jak powiedział PAP komendant straży pożarnej w Paco de Arcos Ricardo Ribeiro, projekt rozwijany jest przez jego jednostkę przy wsparciu urzędu miejskiego w Oeiras. We wrześniu zostanie rozszerzony on na trzy inne plaże tej gminy, a w następnej fazie przedsięwzięcia na dwie pozostałe.
“Prototyp naszego drona może uratować cztery osoby tonące w tym samym czasie. Urządzenie transportuje bowiem boję ratowniczą. Wylot maszyny nad morze w celu uratowania tonącej osoby pozwala usprawnić pracę ratowników morskich” - wyjaśnił Ribeiro.
Według ratusza w Oeiras wartość jednego drona zdolnego ratować plażowiczów szacowana jest na około 5 tys. euro. “Warto było wesprzeć zakup tej technologii, gdyż czas, w jakim urządzenie jest w stanie udzielić pomocy osobie tonącej, wynosi zaledwie 40 sekund” - poinformował burmistrz Oeiras, Isaltino Morais.
Wykorzystywane przez portugalskich strażaków urządzenia mogą rozwijać prędkość 55 km na godzinę i wytrzymać wiejące z przeciwnego kierunku wiatry o porywach do 30 km/h.
Zdaniem Ribeiro użycie drona jest tylko jednym z elementów akcji ratunkowej na plaży pod Oeiras. Nadzorowani przez straż pożarną ratownicy mogą skorzystać tam również z łodzi oraz motorówki.
W najbliższym czasie użycie dronów ratowniczych może rozszerzyć się na inne portugalskie gminy. Straż pożarna w Paco de Arcos potwierdza zainteresowanie nowatorskim projektem ze strony innych samorządów.
“Zaletą drona jest możliwość wyposażenia go w czujniki termiczne, ułatwiające poszukiwanie osób zarówno na morzu, jak i w terenie. Dzięki urządzeniu będzie można również patrolować zagrożone pożarami kompleksy leśne” - dodał Ribeiro.
Komendant strażaków spod Lizbony wyjaśnił, że nowatorska technologia pozwala nawiązywać bezpośredni kontakt z osobami potrzebującymi pomocy. “Dron posiada głośnik, dzięki któremu osoby kierujące akcją mogą szybko przekazać ratowanemu ważne informacje i wskazówki co do określonego zachowania” - podsumował Ribeiro.
W przeszłości na portugalskich plażach poza sezonem letnim prowadzona była akcja zastępowania ratowników morskich surferami. Po kilku miesiącach testowania tego projektu został on zakończony.