statystyki

Polak mądry przed szkodą. Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

01.07.2018, 17:00
Przed wyjazdem na wakacje spróbujmy sobie wyobrazić, jakie kłopoty mogą nas spotkać

Przed wyjazdem na wakacje spróbujmy sobie wyobrazić, jakie kłopoty mogą nas spotkaćźródło: ShutterStock

Polisa ubezpieczeniowa nie uchroni nas od choroby, wypadku czy kradzieży. Pomoże jednak poradzić sobie ze skutkami tego, co się stać może.

Świadomość potrzeby ubezpieczania się i chęć do asekuracji podróżujących Polaków jest coraz wyższa. Najlepiej obrazuje to fakt, że w Polsce, jedynym kraju Unii Europejskiej, istnieją obligatoryjne ubezpieczenia klientów biur podróży. Bo gdyby nie obowiązek… na szczęście coraz chętniej ubezpieczamy się też dobrowolnie.

Kiedy warto się ubezpieczyć

  • Podróżujący po kraju i nieangażujący się w ekstremalne rozrywki, w zasadzie mogą uznać, że dodatkowe ubezpieczenie nie jest potrzebne. Pomoc medyczną otrzymają w ramach ubezpieczenia w NFZ (na podstawie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego – EKUZ), z resztą kłopotów sobie poradzą: do domu niedaleko, nie ma kłopotów z porozumiewaniem się, potrzebne pieniądze jakoś się znajdą. Jednak ci, którzy zamierzają żeglować, spływać kajakiem górską rzeką, jeździć na rowerze po górach, wspinać się, latać paralotnią czy skakać ze spadochronem – powinni rozważyć zakup ubezpieczenia na wakacje nawet w kraju. Większe jest bowiem zagrożenie, że zrobią krzywdę jak nie sobie, to komuś.
  • Wyjeżdżający na wakacje z biurem podróży w cenie wycieczki mają już ubezpieczenie obowiązkowe. Trzeba tylko sprawdzić, czy jego sumy są wystarczające w stosunku do ewentualnych wydatków (co to znaczy – piszemy na kolejnych stronach). Jeśli nie – warto pomyśleć o dodatkowej polisie.
  • Wyjeżdżający za granicę indywidualnie ubezpieczenie powinni potraktować jako obowiązek. Pamiętamy oczywiście, że w krajach Unii mamy prawo do takiej samej pomocy medycznej jak obywatele kraju, w którym przebywamy. Ale to nie znaczy, że pomoc będzie całkiem bezpłatna. W większości państw za wizyty u lekarza, wypisanie recepty albo pobyt w szpitalu płaci się pewne ryczałtowe kwoty. Wcale nie takie małe. Poza tym bez dodatkowego ubezpieczenia samodzielnie trzeba będzie sfinansować ewentualną akcję ratowniczą w górach czy na wodzie, niespodziewany transport do domu albo odszkodowanie dla kogoś, komu przypadkiem złamaliśmy rękę, zniszczyliśmy odzież czy aparat fotograficzny.
  • W krajach nienależących do Unii, bez ubezpieczenia, za najdrobniejszą nawet pomoc musimy zapłacić z własnej kieszeni.

Kiedy możemy potrzebować pomocy

Przed wyjazdem na wakacje spróbujmy sobie wyobrazić, jakie kłopoty mogą nas spotkać. Wtedy łatwiej zdać sobie sprawę z szeregu potencjalnych wydatków, których dzięki ubezpieczeniu można uniknąć. Mogą to być koszty:


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Może z tym podyskutujecie ubezieczyciele(2018-07-01 18:30) Zgłoś naruszenie 80

    Ubezpieczenia to odwrócona pożyczka dla ubezpieczyciela. ...dla ubezpieczyciela. Co to znaczy : Najpierw ją udzielasz spłacając składkę (czytaj ratę) a potem może zwrotnie otrzymasz jakieś ochłapy czyli jak spełnisz warunki i my coś ci będziemy chcieli dać. W du...pie mamy Ustawę o Działalności Ubezpieczeniowej ,gdzieś mamy Rzecznika Finansowego --- a Kto nas ukara za bezczelne łamanie prawa? Działa to tak ...klient płaci składkę w ubezpieczeniu np. na życie załóżmy w grupowym po 40 zł miesięcznie co rocznie daje 400zł a przez 10 lat 4000 zł . Rozpoczynając prace w wieku 20 lat płaci do emerytury (45 lat pracy )18000 zł - no ale idąc na emeryturę dalej płaci - przecież szkoda przerwać kontynuacji -więc do średniego życia emeryta który pracował (71lat) zapłaci ponad 20 000 zł - !! a jak umrze to może otrzyma 16000 pod warunkiem że wcześniej nie wyleci z pracy ! - nie wkurzy się i nie wypisze a firma w której nie zabezpieczono Jego środków nie wyleci z rynku lub nie ogłosi bankructwa gdyż prezesi te środki przeznaczyli na swoje płace. W ostateczności klient wcześniej dostanie -za urodzenie dziecka 500zł, za śmierć teściowej (jeżeli ją ma) 2000 zł ,za złamaną nogę 700zł -ale uwaga jak będzie łamał za często to pracodawca wywali Go na pysk a razem z tym straci lata wpłaconego ubezpieczenia !!! Więc co proponuje wszystkim którym dobrze życzę - nie róbcie sobie krzywdy ,nie czekajcie aż złamiecie nogę -weźcie sobie pożyczkę np z Banku i bez "szkody jako warunku" wyobraźcie sobie iż dostaliście właśnie pierwsze odszkodowanie tylko ,że za brak szkody (to jest tylko potrzeba psychicznego wyobrażenia sobie tej okoliczności ). -Następnie ją spłacajcie jak byście wpłacali ratę za ubezpieczenie na życie lub dożycie. Gdy ją spłacicie weźcie następną i znów bez żadnej szkody ,łaski firmy ubezpieczeniowej , łaski komisji lekarskiej , problemów z pracodawcą -używajcie sobie za nią albo ulokujcie we franki szwajcarskie i dalej ją spłacajcie tak samo jak byście opłacali ubezpieczenie . Owszem możecie mieć pecha i szkoda trafi się Wam na początku ubezpieczenia - powiedzą ubezpieczyciele - a ja się Ich pytam czy po wypłacie szkody ludzie rezygnują z ubezpieczenia? - nie dalej płacą de-facto spłacając Im wielokrotnie to co otrzymali - więc mówię Wam czytelnicy lepiej wziąć pożyczkę a następnie ją spłacać gdyż w Polsce ubezpieczyciele nigdy nie tracą (chyba że na swoje pensje- na które przecież muszą na was frajerzy zarobić) -wszystko jest tak skalkulowane abyście to wy tracili ! -czyli ryzyko ubezpieczeniowe nie istnieje! Oni wam tylko wmawiają ,że ponoszą . Skoro firma osiąga zyski to już znaczy, że zawyżyła składki! Firma powinna być jak spółdzielnia mieszkaniowa -wszystkie ewentualne zyski przeznaczać z powrotem na odszkodowania lub zmniejszenie składek – a wiadomo że tak nie jest.! ----Ja coraz więcej znajomych takimi argumentami przekonuje. Biorą pożyczki i i twierdzą że właśnie bez szkody otrzymali odszkodowanie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane