statystyki

Zaostrzenie wymogów dla organizatorów turystyki

autor: Karolina Andrzejak12.09.2017, 07:34; Aktualizacja: 12.09.2017, 10:10
kitesurfing, sport, woda, turystyka, wakacje, urlop

Do projektu przeniesiono przepisy dotyczące instytucji Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego jako dodatkowego zabezpieczenia wpłat podróżnych i kosztów sprowadzenia ich do kraju lub sfinansowania kontynuacji imprezy turystycznej.źródło: ShutterStock

Podczas rozpoczynającego się dziś posiedzenia Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Ma ona wprowadzić do polskiego systemu prawnego postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2015/2302/UE z 2015 r.

Ten istotny dla branży projekt nakłada na przedstawicieli sektora wiele obowiązków, których spełnienie wzmocni ochronę podróżnych w przypadku niewypłacalności organizatorów imprez turystycznych. W nowej ustawie na nowo zdefiniowano znane polskiemu prawu pojęcia, takie jak „impreza turystyczna”, choć wciąż brakuje jednoznacznego określenia terminu „niewypłacalny”.

W uzasadnieniu do dokumentu wskazano jednak, że będzie to pojęcie znacznie szersze niż niewypłacalność w rozumieniu ustawy – Prawo upadłościowe (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2171, ze zm.). Zgodnie ze stanowiskiem projektodawcy należy przez to rozumieć każdą sytuację, w której organizator turystyki z uwagi na zaistniałe okoliczności zaprzestaje realizowania usług wynikających z zawartej przez niego umowy.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane