statystyki

Zaostrzenie wymogów dla organizatorów turystyki

autor: Karolina Andrzejak12.09.2017, 07:34; Aktualizacja: 12.09.2017, 10:10
kitesurfing, sport, woda, turystyka, wakacje, urlop

Do projektu przeniesiono przepisy dotyczące instytucji Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego jako dodatkowego zabezpieczenia wpłat podróżnych i kosztów sprowadzenia ich do kraju lub sfinansowania kontynuacji imprezy turystycznej.źródło: ShutterStock

Podczas rozpoczynającego się dziś posiedzenia Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Ma ona wprowadzić do polskiego systemu prawnego postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2015/2302/UE z 2015 r.

Ten istotny dla branży projekt nakłada na przedstawicieli sektora wiele obowiązków, których spełnienie wzmocni ochronę podróżnych w przypadku niewypłacalności organizatorów imprez turystycznych. W nowej ustawie na nowo zdefiniowano znane polskiemu prawu pojęcia, takie jak „impreza turystyczna”, choć wciąż brakuje jednoznacznego określenia terminu „niewypłacalny”.

W uzasadnieniu do dokumentu wskazano jednak, że będzie to pojęcie znacznie szersze niż niewypłacalność w rozumieniu ustawy – Prawo upadłościowe (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2171, ze zm.). Zgodnie ze stanowiskiem projektodawcy należy przez to rozumieć każdą sytuację, w której organizator turystyki z uwagi na zaistniałe okoliczności zaprzestaje realizowania usług wynikających z zawartej przez niego umowy.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane