W czasie Wielkanocy dojdzie do chwilowej poprawy sytuacji w pogrążonej w głębokim kryzysie turystyce w regionach środkowych Włoch, dotkniętych w ostatnich miesiącach przez serię trzęsień ziemi. Ożywienie notuje się w gospodarstwach agroturystycznych.

30 milionów euro strat, utrata 45 procent klientów - taki jest rozmiar szkód, które poniosła branża turystyczna w regionach Lacjum, Marche, Umbria i Abruzja, gdzie doszło do katastrofalnych wstrząsów w sierpniu, październiku i w styczniu. Dane te przedstawiło stowarzyszenie Zielona Turystyka, które wraz z jedną z organizacji rolników zaapelowało o wsparcie turystyki w centralnych Włoszech poprzez przyjazd w tamte strony w czasie dni świątecznych.

Apel ten wsparł włoski rząd, który przygotował kampanię promocyjną zachęcają do odwiedzenia tych stron.

Właściciele ośrodków wypoczynkowych i gospodarstw agroturystycznych oraz hoteli zaproponowali różnego rodzaju zniżki, na przykład dla całych rodzin.

W związku z tą kampanią przedstawiciele branży zauważają, że do pogłębienia się kryzysu przyczyniło się zjawisko "sugestii". Uległo jej wielu potencjalnych turystów, którzy ze strachu zrezygnowali z przyjazdu po trzęsieniach ziemi.

Tymczasem, jak się przypomina, większość z ponad 3800 gospodarstw agroturystycznych, ośrodków i pensjonatów w czterech regionach znajduje się z dala od tzw. krateru, czyli metaforycznie nazywanego obszaru, na którym zarejestrowano wstrząsy w ostatnich 8 miesiącach. Jednak mimo to 2450 struktur zanotowało znaczny spadek rezerwacji, choć budynki te są w doskonałym stanie i spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa.

Pewne ożywienie i wzrost zainteresowania obserwuje się w związku ze świąteczną przerwą - zauważa prasa.

Na skraju bankructwa znajduje się natomiast 655 placówek hotelowych i pensjonatów leżących w rejonie "krateru".

W nadziei na ożywienie świątecznego ruchu turystycznego dla zwiedzających otwarto ponownie teren opactwa cystersów Chiaravalle di Fiastra w rejonie miejscowości Tolentino koło Maceraty w Marche. Dawne opactwo z XII wieku to jeden z najważniejszych zabytków budownictwa monastycznego w tamtych stronach. Teren ten został zamknięty po trzęsieniu ziemi w październiku zeszłego roku. W trybie pilnym prrzeprowadzono tam serię robót konserwacyjnych i budowlanych, by umożliwić otwarcie zespołu budynków i parku.