statystyki

Tańszy bilet możliwy bez karty warszawiaka

autor: Piotr Pieńkosz27.12.2013, 07:23; Aktualizacja: 27.12.2013, 08:03
Karta warszawiaka, która jest wydawana osobom mieszkającym i płacącym podatki w stolicy, będzie od 1 stycznia 2014 r.

Karta warszawiaka, która jest wydawana osobom mieszkającym i płacącym podatki w stolicy, będzie od 1 stycznia 2014 r.źródło: ShutterStock

Jestem mieszkanką Warszawy. Od 1 stycznia 2014 r. bilety komunikacji miejskiej zdrożeją, a mój 90-dniowy bilet będzie ważny do połowy lutego przyszłego roku. Czy po Nowym Roku będę mogła z niego korzystać bez karty warszawiaka? – zastanawia się pani Grażyna.

Karta warszawiaka, która jest wydawana osobom mieszkającym i płacącym podatki w stolicy, będzie od 1 stycznia 2014 r. uprawniała jej posiadaczy do nabywania długookresowych biletów komunikacji miejskiej (30 i 90-dniowych) po niższych cenach niż obowiązujące dla wszystkich innych pasażerów. W przypadku biletów 90-dniowych w praktyce oznacza to ochronę przed podwyżkami, które wejdą w życie po Nowym Roku. Obecnie kosztują 250 zł i taką cenę będą dla warszawiaków nadal miały, pozostali będą musieli zapłacić 280 zł. Od 1 stycznia 2014 r., żeby posługiwać się tańszym biletem, trzeba będzie legitymować się właśnie wspomnianą kartą warszawiaka. Osoba, która kupi bilet za 250 zł, ale nie będzie jej miała, w razie kontroli zapłaci karę. Kontroler będzie mógł zweryfikować, czy należy jej się tańszy bilet.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (8)

  • Jestem policjantem(2013-12-27 13:55) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz wszyscy z tablicami rej. z warszawki zapłacą u mnie więcej. Wprowadzam kartę Polaka.

    Odpowiedz
  • Gonzo(2013-12-27 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli kontroler będzie miał możliwość ustalenia, czy uprawnienie na tańszy bilet się należy, to po co są te hologramy ? Jeżeli ktoś ma prawo do ulgi, to wykazuje to odpowiednim dokumentem, bo kontroler tego prawa ustalić nie może, ale jeśli może ustalić uprawnienia "warszawskie", to hologramy były zbędne.

    Odpowiedz
  • Ali(2013-12-27 11:52) Zgłoś naruszenie 00

    A czy taka karta warszawiaka,takie dzielenie ludzi zgodne są z Konstytucją?

    Odpowiedz
  • Ola(2013-12-27 13:55) Zgłoś naruszenie 00

    Nie kapuję. Czy to oznacza, że jak ja mam bilet 90 dniowy ważny do 16 stycznia 2014 r i wylegitymuje mnie kontroler i okaze się że nie mam karty warszawiaka to zapłacę karę? To jakaś bzdura Prawo wstecz nie działa. Co wy za głupoty piszecie.

    Odpowiedz
  • Z rej. WI do polic-smerfa(2013-12-28 11:49) Zgłoś naruszenie 00

    Policjant to może mi... Wielu takich jak ty cwaniaków próbuje okpić kierowców, ale coraz więcej spraw trafia di sądów i smerfiaki przegrywają jak ta lala. Pozdrawiam uczciwych policjantów, a policjantom-baranom zawsze będzie się wydawało, że są ponad prawem.

    Odpowiedz
  • ...(2013-12-30 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy ta całą sprawą zajmie sie Rzecznik Praw Obywatelskich? Przecież to, jak w kom. 2 jest dzielenie obywateli tego kraju, którzy w myśl Konstytucji są ponoć równi. A na marginesie należałoby przypomnieć, że to swego czasu "cały naród budował stolicę".

    Odpowiedz
  • emeryrol(2013-12-27 20:36) Zgłoś naruszenie 00

    Podobno dzieci i wnuki rolników,którzy przez wiele lat wnosili znaczące ,"dobrowolne"wpłaty na FOS mają płacić za bilety podwójną stawkę,to podobno najnowszy pomysł niejakiej Hanki.

    Odpowiedz
  • opi(2014-02-18 14:59) Zgłoś naruszenie 00

    cooooooooooo?
    od kilku lat kupuje 90dniowe
    i doladowalam w grudniu tak ze konczy mi sie 25 lutego - to co mialam drugi raz wydac teraz..280zl
    co to za brednie
    heh a nigdzie indziej takiej informacji nie znalazlam
    fajnie ze 5 dni mi zzostalo

    ale skad taka informacja?:/

    Odpowiedz