statystyki

Polregio po zawarciu umów z regionami obiecuje nowe pociągi

autor: Krzysztof Śmietana09.11.2020, 11:57; Aktualizacja: 09.11.2020, 11:58
Województwa mają prawie połowę udziałów Polregio. 50 proc. plus jeden udział posiada Agencja Rozwoju Przemysłu.

Województwa mają prawie połowę udziałów Polregio. 50 proc. plus jeden udział posiada Agencja Rozwoju Przemysłu.źródło: ShutterStock

Polregio (dawniej Przewozy Regionalne), czyli największa spółka kolejowa w Polsce, negocjuje z województwami wieloletnie umowy przewozowe. Dotychczas zawarto kontrakty z woj. lubelskim, podkarpackim i śląskim. Z innymi muszą być podpisane do 12 grudnia. To już ostatni moment na powierzenie przewozów w trybie z wolnej ręki, bo przyjęty przez Komisję Europejską IV pakiet kolejowy zakłada liberalizację przewozów na torach. W kolejnych latach konieczne będą przetargi.

Dotąd w przetargu przewoźnika kolejowego wybrało tylko woj. kujawsko-pomorskie. Już w 2007 r. obsługę tras niezelektryfikowanych powierzyło spółce Arriva.

Negocjacje Polregio w sprawie kolejnych umów nie są łatwe. Do związkowców Solidarności działających w łódzkim oddziale Polregio dotarła informacja, że region zamierza znacznie ograniczyć skalę zlecanych spółce przewozów. Boją się, że zatrudniający 500 osób oddział będzie musiał przeprowadzić duże zwolnienia. Łódzki urząd marszałkowski nie odniósł się do skargi związków, a jedynie ogólnie odpisał nam, że „parametry eksploatacyjne i warunki finansowe są w fazie uzgodnień”. Samorząd ma już do 2028 r. zawartą umowę z własnym przewoźnikiem – Łódzką Koleją Aglomeracyjną. Urzędnicy zaznaczają, że nie jest planowane przejęcie przez ŁKA przewozów realizowanych przez Polregio.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie