statystyki

W tym tygodniu posypią się kary. Kupiłeś auto? Musisz zawiadomić urząd

autor: Tomasz Żółciak03.02.2020, 09:35; Aktualizacja: 03.02.2020, 09:35
Kierowcy, którzy się zagapili, mogą zostać ukarani nawet 1 tys. zł

Kierowcy, którzy się zagapili, mogą zostać ukarani nawet 1 tys. złźródło: ShutterStock

W tym tygodniu posypią się pierwsze sankcje za nieterminowe zgłoszenie sprzedaży lub zakupu samochodu. Kierowcy, którzy się zagapili, mogą zostać ukarani nawet 1 tys. zł

Nowe zasady obowiązują od 1 stycznia. Artykuł 140mb ustawy – Prawo o ruchu drogowym wprowadza kary pieniężne na właścicieli pojazdów, którzy nie zgłoszą zbycia lub nabycia pojazdu (już zarejestrowanego na terytorium RP) w ciągu 30 dni od daty zawarcia transakcji. Karze podlegać mają też posiadacze pojazdów (nie nowych), którzy nie dokonają ich pierwszej rejestracji w Polsce w ciągu 30 dni od przywozu pojazdu z innego państwa UE. (Trzeba pamiętać, że rejestracja czy przerejestrowanie auta nie jest jednoznaczne z zawiadomieniem o zbyciu lub nabyciu).

Z danych Samar wynika, że w 2019 r. w Polsce zarejestrowano ponad 555 tys. nowych samochodów osobowych. Do tego dochodzi 1 mln używanych, sprowadzonych z zagranicy. Nowe przepisy mają zdyscyplinować kierowców, czego efektem ma być „poprawa warunków legalnego obrotu pojazdami” i jakości danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Mija miesiąc od wejścia w życie tych przepisów. To oznacza, że w rozpoczynającym się tygodniu urzędnicy zaczną nakładać pierwsze kary na tych, którzy kupili lub sprzedali samochód na początku stycznia i nie poinformowali o tym wydziału komunikacji.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie