statystyki

W tym tygodniu posypią się kary. Kupiłeś auto? Musisz zawiadomić urząd

autor: Tomasz Żółciak03.02.2020, 09:35; Aktualizacja: 03.02.2020, 09:35
Kierowcy, którzy się zagapili, mogą zostać ukarani nawet 1 tys. zł

Kierowcy, którzy się zagapili, mogą zostać ukarani nawet 1 tys. złźródło: ShutterStock

W tym tygodniu posypią się pierwsze sankcje za nieterminowe zgłoszenie sprzedaży lub zakupu samochodu. Kierowcy, którzy się zagapili, mogą zostać ukarani nawet 1 tys. zł

Nowe zasady obowiązują od 1 stycznia. Artykuł 140mb ustawy – Prawo o ruchu drogowym wprowadza kary pieniężne na właścicieli pojazdów, którzy nie zgłoszą zbycia lub nabycia pojazdu (już zarejestrowanego na terytorium RP) w ciągu 30 dni od daty zawarcia transakcji. Karze podlegać mają też posiadacze pojazdów (nie nowych), którzy nie dokonają ich pierwszej rejestracji w Polsce w ciągu 30 dni od przywozu pojazdu z innego państwa UE. (Trzeba pamiętać, że rejestracja czy przerejestrowanie auta nie jest jednoznaczne z zawiadomieniem o zbyciu lub nabyciu).

Z danych Samar wynika, że w 2019 r. w Polsce zarejestrowano ponad 555 tys. nowych samochodów osobowych. Do tego dochodzi 1 mln używanych, sprowadzonych z zagranicy. Nowe przepisy mają zdyscyplinować kierowców, czego efektem ma być „poprawa warunków legalnego obrotu pojazdami” i jakości danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Mija miesiąc od wejścia w życie tych przepisów. To oznacza, że w rozpoczynającym się tygodniu urzędnicy zaczną nakładać pierwsze kary na tych, którzy kupili lub sprzedali samochód na początku stycznia i nie poinformowali o tym wydziału komunikacji.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie