statystyki

Koniec stresującego oczekiwania na egzamin

autor: Piotr Szymaniak09.05.2019, 18:00
prawo jazdy

Samofinansowanie Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego sprawiło, że im więcej egzaminów zostanie przeprowadzonych w ciągu dnia, tym większe przychody danego ośrodka. A to prowadzi do takich patologii jak np. przeprowadzanie po 14 egzaminów w ciągu 8 godzin.źródło: ShutterStock

Samofinansowanie Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego sprawiło, że im więcej egzaminów zostanie przeprowadzonych w ciągu dnia, tym większe przychody danego ośrodka. A to prowadzi do takich patologii jak np. przeprowadzanie po 14 egzaminów w ciągu 8 godzin.

– Działania takie są wysoce nieakceptowalne społecznie ze względu na brak transparentności procesu egzaminowania. Mają one jednocześnie wpływ na jakość przeprowadzanego egzaminu, a także wiążą się z przyzwoleniem na nierealizowanie niektórych zadań egzaminacyjnych lub ich pobieżne realizowanie – uznało Ministerstwo Infrastruktury. Dlatego w projekcie nowego rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami w par. 13 ust. 4 wprowadzono ograniczenie polegające na zakazie przeprowadzenia przez egzaminatora więcej niż ośmiu praktycznych egzaminów w ciągu dnia i więcej niż jednego egzaminu na godzinę.

Takie rozwiązanie z jednej strony pozwoli na przeprowadzenie egzaminów bez nacisków na zwiększenie zdawalności (lub przeciwnie, na jak najszybsze oblanie kursanta). Egzaminator będzie miał czas na spokojne i obiektywne zweryfikowanie umiejętności kierowcy. Z drugiej strony po wejściu w życie nowych przepisów będzie wreszcie możliwe wyznaczenie dokładnej godziny egzaminu dla każdego, kto się zapisał. Autorzy projektu mają nadzieję, że to pozwoli na znaczne ograniczenie stresu i przyczyni się do poprawy komfortu egzaminowanych, co z kolei powinno zaowocować lepszą zdawalnością.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie