statystyki

Koniec stresującego oczekiwania na egzamin

autor: Piotr Szymaniak09.05.2019, 18:00
prawo jazdy

Samofinansowanie Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego sprawiło, że im więcej egzaminów zostanie przeprowadzonych w ciągu dnia, tym większe przychody danego ośrodka. A to prowadzi do takich patologii jak np. przeprowadzanie po 14 egzaminów w ciągu 8 godzin.źródło: ShutterStock

Samofinansowanie Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego sprawiło, że im więcej egzaminów zostanie przeprowadzonych w ciągu dnia, tym większe przychody danego ośrodka. A to prowadzi do takich patologii jak np. przeprowadzanie po 14 egzaminów w ciągu 8 godzin.

– Działania takie są wysoce nieakceptowalne społecznie ze względu na brak transparentności procesu egzaminowania. Mają one jednocześnie wpływ na jakość przeprowadzanego egzaminu, a także wiążą się z przyzwoleniem na nierealizowanie niektórych zadań egzaminacyjnych lub ich pobieżne realizowanie – uznało Ministerstwo Infrastruktury. Dlatego w projekcie nowego rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami w par. 13 ust. 4 wprowadzono ograniczenie polegające na zakazie przeprowadzenia przez egzaminatora więcej niż ośmiu praktycznych egzaminów w ciągu dnia i więcej niż jednego egzaminu na godzinę.

Takie rozwiązanie z jednej strony pozwoli na przeprowadzenie egzaminów bez nacisków na zwiększenie zdawalności (lub przeciwnie, na jak najszybsze oblanie kursanta). Egzaminator będzie miał czas na spokojne i obiektywne zweryfikowanie umiejętności kierowcy. Z drugiej strony po wejściu w życie nowych przepisów będzie wreszcie możliwe wyznaczenie dokładnej godziny egzaminu dla każdego, kto się zapisał. Autorzy projektu mają nadzieję, że to pozwoli na znaczne ograniczenie stresu i przyczyni się do poprawy komfortu egzaminowanych, co z kolei powinno zaowocować lepszą zdawalnością.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie