Umowy dotyczące budowy lotniska w Radomiu podpisał w środę prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze z wykonawcami. Według wiceministra infrastruktury Mikołaja Wilda to kamień milowy w rozwoju nie tylko portu lotniczego w Radomiu, ale całego systemu komunikacyjnego w Polsce.

"Polacy w szczególności z Mazowsza chcą latać i ten popyt rośnie szybciej niż przepustowość, czyli możliwości, które oferuje port Chopina" – powiedział wiceminister infrastruktury, który wziął udział w uroczystości podpisania umów z wykonawcami. Według niego na rozwoju lotniska w Radomiu skorzystają nie tylko mieszkańcy Radomia czy Warszawy, ale całego Mazowsza.

"Z tego punktu widzenia dobrze, że jesteśmy dzisiaj świadkami tego kamienia milowego przy realizacji tego projektu" – powiedział wiceminister. Zaznaczył, że dzięki budowie lotniska w Radomiu przyspieszyły też inwestycje drogowe i kolejowe w tej części Mazowsza i następuje rozwój całego systemu komunikacyjnego w kraju.

Reklama

Pierwsza podpisana w środę umowa dotyczy wykonania projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno-Użytkowym dróg kołowania oraz płyt postojowych. Zajmie się tym konsorcjum spółek: Innebo Group i Projekt Plus. Wartość kontraktu to 3 mln zł.

Prezes PPL Mariusz Szpikowski podpisał także kontrakt z konsorcjum firm: GMT i PIG Architekci. Dotyczy on wykonania projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno–użytkowym budowy nowego terminala dla lotniska Radom – Sadków. Wartość inwestycji to blisko 1,9 mln zł.

Przedmiotem trzeciej umowy jest wykonanie projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno-użytkowym w zakresie parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców. Konsorcjum firm Arcadis i WLC Inżynierowie otrzyma za to blisko 1,5 mln zł.

Port lotniczy w Radomiu ma być gotowy pod koniec 2020 roku.