statystyki

Przewoźnicy wciąż mocni w Europie

autor: Marek Chądzyński, Magdalena Cedro01.10.2018, 07:55; Aktualizacja: 01.10.2018, 11:15

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nadwyżka Polski w usługach transportowych w pierwszej połowie roku wynosiła ponad 3,7 mld euro. O jedną czwartą więcej niż rok temu.

W samym II kwartale nadwyżka sięgnęła niemal 2 mld euro i pod tym względem transport dominuje wśród innych usług będących naszą eksportową wizytówką – wynika z opublikowanych w piątek przez Narodowy Bank Polski danych o bilansie płatniczym.

Polscy przewoźnicy od lat są hegemonem na rynku Unii Europejskiej w transporcie międzynarodowym. Raport NBP to pośrednio potwierdza. Od 2004 r. nadwyżka w sprzedaży tego typu usług stale rośnie. Od wejścia Polski do UE zwiększyła się niemal dziewięciokrotnie. Bezpośrednim dowodem hegemonii są dane Eurostatu, według których polskie firmy transportowe kontrolują ponad 25 proc. przewozów międzynarodowych w UE. Dla porównania przedsiębiorcy z Hiszpanii, którzy w tym zestawieniu znajdują się na drugim miejscu, mają niespełna 12-proc. udział w rynku.

Dane opublikowane przez NBP mają jeszcze jeden wymiar: pokazują, że polscy przewoźnicy są na razie dość odporni na to, co się dzieje wokół ich branży. Chodzi o unijną dyrektywę o pracownikach delegowanych, która – w uproszczeniu – daje krajom członkowskim możliwość obejmowania swoimi przepisami pracy, w tym o płacy minimalnej, pracowników zagranicznych firm pracujących na ich terenie. Kwestie transportu ma regulować tzw. pakiet mobilności. Ma być w nim uregulowana kwestia czasu pracy kierowców.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • polo(2018-10-02 09:28) Zgłoś naruszenie 00

    rzeczywiście jest się z czego cieszyć. "Sukces" JanuszTransport-ów zbudowany na wyzysku przemęczonych kierowców. Nie ważne jakim kosztem, zysk za wszelką cenę. To i wyniki są.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie