statystyki

Ograniczenie limitu wywozu paliwa remedium na szarą strefę

autor: Piotr Szymaniak13.02.2018, 17:00
paliwo, stacja paliw

Co do zasady przewoźnicy są zainteresowani walką ze stosowaniem nielegalnego paliwa, ponieważ stanowi to przejaw nieuczciwej konkurencji.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów w ramach zwalczania szarej strefy opracowało projekt zmian m.in. ustawy o transporcie drogowym, który pozwala odbierać licencję przewoźnikom za stosowanie nielegalnego paliwa.

Jednak, jak od samego początku podnosiliśmy na łamach DGP, wbrew uzasadnieniu projektu, przepisy te nie obejmą tzw. dużego transportu rzeczy czy osób. Będą miały za to zastosowanie do przewozu osób wykonywanego samochodami osobowymi oraz busami zabierającymi do ośmiu pasażerów, a w przypadku transportu rzeczy do pośredników oraz spedytorów, którzy w ogóle nie posiadają pojazdów. Tymczasem najczęściej oszustwa, np. polegające na używaniu do celów napędowych oleju opałowego, dotyczą ciągników siodłowych i autobusów.

Jak zwraca uwagę Marek Tarczyński, przewodniczący rady Polskiej Izby Spedycji i Logistyki, skoro cofnięcie licencji pośrednikowi nie było celem projektodawcy, to tym bardziej nie ma powodu wprowadzać przepisów, które uderzą w spedytorów.

– Spedytor przy przewozie rzeczy nie ma jakiegokolwiek wpływu na to, jakiego paliwa użyje firma wykonująca usługę przewozu towarów. Pośrednictwo przy przewozie rzeczy polega na łączeniu nadawcy towaru z firmą przewozową, a nie na wykonaniu transportu – zwraca uwagę Tarczyński. Jak podkreśla, z uwagi na brak związku przyczynowo-skutkowego i wpływu na to, jakie paliwo znajdzie się w baku pojazdu należącego do przewoźnika, izba stanowczo sprzeciwia się przerzucaniu odpowiedzialności na spedytora.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie