statystyki

Infrastruktura: Janosikowe zasady wjadą na schetynówki

autor: Urszula Mirowska-Łoskot13.06.2017, 16:00
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaproponowało wprowadzenie kilku nowych kryteriów, które będą uwzględniać wojewodowie, oceniając złożone przez samorządowców projekty.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaproponowało wprowadzenie kilku nowych kryteriów, które będą uwzględniać wojewodowie, oceniając złożone przez samorządowców projekty.źródło: ShutterStock

Gabinet Beaty Szydło chce przeznaczyć więcej pieniędzy na naprawę dróg, na których przytrafia się najwięcej wypadków. Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie udzielania dotacji celowych dla jednostek samorządu terytorialnego na przebudowę, budowę lub remonty dróg powiatowych i gminnych.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaproponowało wprowadzenie kilku nowych kryteriów, które będą uwzględniać wojewodowie, oceniając złożone przez samorządowców projekty. Wprowadzi m.in. kryterium zmniejszenia ryzyka wystąpienia wypadku na obszarach o ich najwyższym poziomie. Argumentuje, że z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, iż w 2016 r. wydarzyło się ich więcej niż w 2015 r. – Istnieje zatem potrzeba wspierania zadań na obszarach JST, gdzie zaobserwowano ryzyko zagrożeń wypadkami: bardzo duże, duże i średnie – uzasadnia resort.

MIiB proponuje też nowe kryterium dochodowe. Nie będą w nim uwzględnione dotacje oraz subwencja ogólna z budżetu państwa, a jedynie dochody własne wnioskującego o pieniądze na remont jezdni samorządu. Jeżeli będą one wyższe niż średni dochód w województwie, przedstawiony projekt nie uzyska dodatkowych punktów – zapewnią je dochody niższe.

– Sama idea, zgodnie z którą należy wspierać najbardziej potrzebujących, jest słuszna. Ale jej realizacja pozostawia wiele do życzenia – komentuje Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich. – O ile w przypadku gmin kryterium dochodów własnych można jeszcze uznać za właściwe, o tyle w przypadku powiatów jest ono chybione. Po pierwsze, dochody własne powiatów są na niskim poziomie. Po drugie, nie zawsze te jednostki, które osiągają wyższe dochody własne, są bogatsze – zwraca uwagę.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie