statystyki

Infrastruktura: Janosikowe zasady wjadą na schetynówki

autor: Urszula Mirowska-Łoskot13.06.2017, 16:00
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaproponowało wprowadzenie kilku nowych kryteriów, które będą uwzględniać wojewodowie, oceniając złożone przez samorządowców projekty.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaproponowało wprowadzenie kilku nowych kryteriów, które będą uwzględniać wojewodowie, oceniając złożone przez samorządowców projekty.źródło: ShutterStock

Gabinet Beaty Szydło chce przeznaczyć więcej pieniędzy na naprawę dróg, na których przytrafia się najwięcej wypadków. Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie udzielania dotacji celowych dla jednostek samorządu terytorialnego na przebudowę, budowę lub remonty dróg powiatowych i gminnych.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaproponowało wprowadzenie kilku nowych kryteriów, które będą uwzględniać wojewodowie, oceniając złożone przez samorządowców projekty. Wprowadzi m.in. kryterium zmniejszenia ryzyka wystąpienia wypadku na obszarach o ich najwyższym poziomie. Argumentuje, że z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, iż w 2016 r. wydarzyło się ich więcej niż w 2015 r. – Istnieje zatem potrzeba wspierania zadań na obszarach JST, gdzie zaobserwowano ryzyko zagrożeń wypadkami: bardzo duże, duże i średnie – uzasadnia resort.

MIiB proponuje też nowe kryterium dochodowe. Nie będą w nim uwzględnione dotacje oraz subwencja ogólna z budżetu państwa, a jedynie dochody własne wnioskującego o pieniądze na remont jezdni samorządu. Jeżeli będą one wyższe niż średni dochód w województwie, przedstawiony projekt nie uzyska dodatkowych punktów – zapewnią je dochody niższe.

– Sama idea, zgodnie z którą należy wspierać najbardziej potrzebujących, jest słuszna. Ale jej realizacja pozostawia wiele do życzenia – komentuje Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich. – O ile w przypadku gmin kryterium dochodów własnych można jeszcze uznać za właściwe, o tyle w przypadku powiatów jest ono chybione. Po pierwsze, dochody własne powiatów są na niskim poziomie. Po drugie, nie zawsze te jednostki, które osiągają wyższe dochody własne, są bogatsze – zwraca uwagę.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie