5G w Polsce: Wyścigi piątej generacji po osiedlowej drodze

autor: Elżbieta Rutkowska04.06.2020, 12:21; Aktualizacja: 04.06.2020, 12:29
W ostatnich dniach pojawiło się więcej kandydatów na szefa UKE

W ostatnich dniach pojawiło się więcej kandydatów na szefa UKEźródło: ShutterStock

Skoro przydział częstotliwości na sieć 5G oddalił się o ładnych kilka miesięcy, operatorzy sięgają po plan B.

1 lipca Orange uruchomi swoją pierwszą usługę telekomunikacyjną w standardzie piątej generacji. W jej zasięgu znajdzie się 6 mln osób – m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Katowicach. Sieć nazwana #hello5G ma liczyć 1600 stacji bazowych. Prezes spółki Jean-François Fallacher zapewnia, że wraz z jej uruchomieniem operator zaproponuje klientom smartfony współdziałające z nową technologią.

Orange dotychczas był jedynym z czterech głównych telekomów, który podkreślał, że świadczenie usług 5G na innych częstotliwościach, niż przydzielane na ten cel przez regulatora rynku, nie pozwoli zaoferować klientom pełnych możliwości sieci piątej generacji. – Pandemia koronawirusa opóźniła proces przydzielenia w Polsce pasm przeznaczonych do budowy 5G. Dlatego już teraz zdecydowaliśmy się dać użytkownikom możliwość zrobienia pierwszego kroku w odkrywaniu sieci 5G na częstotliwościach, jakie posiadamy – wyjaśnia Fallacher.

Od 11 maja w siedmiu miastach – Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu – działa już sieć piątej generacji Plusa, należącego do Cyfrowego Polsatu. W zasięgu 100 nadajników jest 900 tys. osób. Operator pracuje nad instalacją 600 dodatkowych stacji w Warszawie i okolicy. Część z nich ma być gotowa w tym roku, a kolejne – w pierwszych miesiącach 2021 r. Sieć 5G obejmie wtedy ponad 3 mln mieszkańców kraju.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Tia telefony po 4 tys(2020-06-04 17:56) Zgłoś naruszenie 20

    Już widzę chętnych na 5G

    Odpowiedz
  • Rafał Węgrzyn(2020-06-17 17:51) Zgłoś naruszenie 21

    100 krotnie podnieśli poziom promieniowania z masztów BTS. 5G to przykrywka. Zasłona dymna. Po pierwszych zachorowaniach i procesach o odszkodowania telekomy same się z tego wycofają albo zbankrutują

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane