statystyki

5G wchodzi bocznymi drzwiami

autor: Elżbieta Rutkowska12.05.2020, 10:03; Aktualizacja: 12.05.2020, 10:03
– Nie znam powodów wprowadzenia poprawki skracającej moją kadencję. Nikt ze mną o tym nie rozmawiał – mówi prezes UKE Marcin Cichy.

– Nie znam powodów wprowadzenia poprawki skracającej moją kadencję. Nikt ze mną o tym nie rozmawiał – mówi prezes UKE Marcin Cichy.źródło: ShutterStock

Przydział częstotliwości dla łączności piątej generacji się opóźnia. Na razie sieć działa na innych pasmach.

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych wraca dziś do pracy nad tarczą 3.0, obejmującą także przepisy dotyczące sieci telekomunikacyjnej piątej generacji i obsady stanowiska prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Ustawa zwana tarczą 3.0, przyjęta przez Sejm 30 kwietnia, nowelizuje wiele przepisów, w tym prawo telekomunikacyjne. Przewiduje m.in. anulowanie trwającej od marca aukcji częstotliwości na sieć 5G, po czym miałaby ona zostać rozpoczęta od nowa. Ponadto kadencja prezesa UKE – który tę aukcję prowadzi – przypadająca na lata 2016–2021, zostanie skrócona i skończy się 14 dni po wejściu tarczy w życie. Nowego regulatora rynku Sejm ma wybierać bez udziału zdominowanego przez opozycję Senatu. Według naszych nieoficjalnych informacji można się spodziewać, że izba wyższa te zapisy z tarczy wykreśli. Niewiele to jednak zmieni, bo koalicja rządząca ma dość głosów, aby je w Sejmie przywrócić.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Hanna Has(2020-05-12 11:44) Zgłoś naruszenie 242

  Nie chcemy w Polsce sieci 5G, może by tak wreszcie władza posłuchała społeczeństwo. Nie chcemy dalszej elektronizacji życia, nie chcemy by sprawy dotyczące nas działy się bez nas. Nie chcemy wykluczenia społecznego z powodu elektronizacji. Dlaczego muszę mieć komputer w domu i dostęp do internetu, bo inaczej setek spraw nie załatwię, choć jestem pełnoprawnym obywatelem? Nie życzę sobie spraw w sądach, urzędach bez mojego udziału, poza plecami. Odbieracie nam prawo kontaktu osobistego z pracownikami załatwiającymi nasze sprawy, coraz częściej wszystko jest do załatwienia wyłącznie przez internet. Nie ma podawanych kontaktów telefonicznych, albo rozmawiają z nami automaty. Nie chcemy dalszego ciągu związanego z siecią 5G, chorób, niepłodności, inwigilacji i sterowania, ubrań i ekranów osłaniających przed PTE, wi-fi na szpitalach, tysięcy kolejnych satelit na niebie, otępienia umysłowego, kolejnych pandemii powiązanych z promieniowaniem fal elektromagnetycznych, przyszłej sztucznej inteligencji i robotyzacji. NIE chcemy likwidacji pieniędzy, to utrata niezależności finansowej. Ludzie muszą i chcą pracować. Nie chcą być na łasce państwa, nie chcą by zastąpiły ich maszyny. NAJWAŻNIEJSZA JEST WOLNOŚĆ a elektronizacja ją zabiera. Czas na zmianę polityki, ta obecna prowadzi do zagłady.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Nie chcemy cyfrowego więzienia(2020-05-12 14:57) Zgłoś naruszenie 181

  Polska ale i cała Europa( Unia Europejska) powinna postawić się technokratycznym i cyfrowo-komunistycznym zapędom USA i Chin. Przeprowadzić na terytorium UE następujące reformy: 1. Desmartfonizacja - delegalizacja, zakaz, wycofanie z produkcji, zniszczenie smartfonów - nakaz produkcji i użytkowania tylko zwykłych komórek na terytorium UE bez żadnych dodatków tylko do kontaktu krótka rozmowa/sms-y. 2. Deinformatyzacja - przywracać tam gdzie można papierowe dokumenty tym samym dając wolność obywatelom od bzdurnych systemów informatycznych, gdzie trzeba zakładać konta, pamiętać loginy i hasła. 3. Zakaz, delegalizacja, sukcesywne ograniczanie i eliminowanie w-fi z przestrzeni publicznej, miejsce internetu zostaje tam, gdzie potrzeba - w komputerach w domach i miejscach pracy na kablach/przewodach. 4. Zakaz biometrii( jedyny wyjątek skan odcisku palca w marginalnych sytuacjach ale za zgodą obywatela ale brak zgody na skan oka, twarzy, palca, dłoni czy głosu, a tym bardziej czipowanie). 5. Odstąpienie od realizacji nieprzebadanej pod względem zdrowotnym sieci 5g i internetu rzeczy - te kwestie mogą godzić i na pewno godziłyby w dwa fundamentalne dla ludzi prawa - prawo do prywatności i prawo do ochrony zdrowia. 6. Facebook, Instagram i inne współpracujące dla tego serwisu media społecznościowe powinny zostać z Europy wydalone, należy powiadomić o tym fakcie uprzednio użytkowników tychże serwisów by nie byli tym zaskoczeni i mogli w stosownym czasie pozabierać swoje dane, potem nastąpi proces czyszczenia danych i w ciągu 6 miesięcy wszelkie dane o użytkownikach europejskich powinny bezpowrotnie i bez śladu zniknąć, a domeny tych serwisów byłyby wówczas niedostępne na terytorium UE. 7. Gotówka powinna być honorowana ponad płatności bezgotówkowe, nigdy zaś odwrotnie. 8. Należy przywrócić funkcjonowanie budek telefonicznych( najlepiej w miejsce stacji roweru miejskiego, i tak większość ludzi korzysta z własnych rowerów, co do tego nie ma wątpliwości) - to zapewni obywatelom wolność, gdy zapomną ze sobą wziąć komórki mogą udać się do automatu, wpłacić drobne i porozmawiać albo wyrobić kartę abonamentową by przez okres miesiąca lub kilku miesięcy rozmawiać bez limitu a potem kartę doładować. 9.Człowiek ma robić, człowiek ma myśleć - nie ma zgody na pozbawianie większości miejsc pracy ludzi i wypierania całych zawodów na rzecz zastąpienia myślenia ludzkiego algorytmami a pracy własnej jedynie maszynami/robotyzacją. Europa wreszcie pokazałaby, że nie pozwoli dyktować sobie ani swoim obywatelom polityki zmierzającej do technokratyzmu i cyfrowego komunizmu.

  Odpowiedz
 • Krycha(2020-05-13 15:12) Zgłoś naruszenie 30

  Jak widzę osoby z naszego rządu w kościele to mnie drze na....( wiecie co) . To są "groby pobielane" na zewnątrz w miarę ok a w środku "smród i zgnilizna". Sprzedali nas już dawno: 5 G, przymusowe szczepienia. Najgorsze jest to ,że większość ludzi nie chce o tym wiedzieć,żyją w swoich małych ,żałosnych światkach ( bo to nie są światy) i myślą,że jakoś to będzie

  Odpowiedz
 • Jasio(2020-06-03 10:10) Zgłoś naruszenie 10

  JUż macie zlasowane mózgi.Inwigilacja, drony,zdalna eliminacja ludzi. broń odstraszania tłumów,gotowanie mózgów czy już ten naród tak zgłupiał? Kto opłaca tych pseudo-naukowców?

  Odpowiedz
 • Darek(2020-05-19 19:14) Zgłoś naruszenie 04

  Ja tam jestem za rozwojem. Nie wierze w zabobony, zwłaszcza, że przeciwnicy 5G sami sobie robią krzywdę głosząc wiele niestworzonych teorii, to jeśli przeciwko są ludzie kompletnie nie kumaci w temacie technologii to ciężko brać ich poważnie

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane