statystyki

Londyn uchyla Huawei furtkę do sieci piątej generacji. Ale z zastrzeżeniami

autor: Elżbieta Rutkowska25.04.2019, 07:43; Aktualizacja: 25.04.2019, 08:00
Huawei zaprzecza zarzutom, ale przeciwko temu dostawcy przemawia sama konstrukcja chińskiego prawa, zobowiązującego firmę do współpracy z rodzimym wywiadem.

Huawei zaprzecza zarzutom, ale przeciwko temu dostawcy przemawia sama konstrukcja chińskiego prawa, zobowiązującego firmę do współpracy z rodzimym wywiadem.źródło: ShutterStock

Rada Bezpieczeństwa Narodowego w Wielkiej Brytanii (National Security Council) zgodziła się na częściowe wykorzystanie urządzeń chińskiej firmy Huawei przy budowie telekomunikacyjnej sieci piątej generacji (5G) w tym kraju – podał „The Telegraph”. Jednak, jak donosi gazeta, działająca pod przewodnictwem premier Theresy May rada przystała na to, by sprzęt Huawei znalazł się w nierdzeniowej („noncore”) części nowej sieci. Na przykład w antenach. Decyzję podjęto wbrew obawom ministrów spraw wewnętrznych, zagranicznych, obrony, handlu i rozwoju. Rzecznik rządu stwierdził, że przeprowadzono oparty na dowodach „przegląd łańcucha dostaw” dla 5G, aby zapewnić bezpieczeństwo sieci.

Potwierdzając informacje „The Telegraph”, Reuters dodał, że nawet do nierdzeniowej części 5G – podziału dokładnie nie zdefiniowano – dostęp Huawei będzie ograniczony.

Brytyjska decyzja to pierwsze ograniczone, ale jednak zielone światło dla chińskiego koncernu wysłane przez sojusznika Stanów Zjednoczonych prowadzących z Państwem Środka wojnę handlową. USA od dawna ostrzegają inne państwa NATO przed Huawei, podejrzewając, że Chiny mogą wykorzystać produkty tej firmy do szpiegowania. W ub.r. prezydent Donald Trump podpisał ustawę uniemożliwiającą rządowi USA korzystanie z urządzeń chińskich firm Huawei i ZTE.

Huawei zaprzecza zarzutom, ale przeciwko temu dostawcy przemawia sama konstrukcja chińskiego prawa, zobowiązującego firmę do współpracy z rodzimym wywiadem. „To sprawia, że Huawei wypada pod względem bezpieczeństwa gorzej od firm z innych krajów. I to nawet jeśli to prawo nie było dotychczas przez chińskie służby wykorzystywane i nie dochodziło do żadnych naruszeń” ‒ powiedział DGP wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik polskiego rządu ds. cyberbezpieczeństwa Karol Okoński. Bierze on udział w przygotowywaniu rekomendacji dotyczącej udziału chińskiego dostawcy w budowie sieci 5G w Polsce. Ma ona uwzględniać zarówno opinię USA, jak i pozostałych państw NATO i Unii Europejskiej.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane