statystyki

Orange musi zapłacić 127,6 mln euro kary

autor: Elżbieta Rutkowska26.07.2018, 07:29; Aktualizacja: 26.07.2018, 09:32
Nakładając karę, KE wzięła pod uwagę, że od 2005 r. polski regulator rynku – Urząd Komunikacji Elektronicznej – wielokrotnie interweniował w tej sprawie.

Nakładając karę, KE wzięła pod uwagę, że od 2005 r. polski regulator rynku – Urząd Komunikacji Elektronicznej – wielokrotnie interweniował w tej sprawie.źródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił wczoraj wniosek Orange Polska o uchylenie wyroku sądu UE dotyczącego kary nałożonej na operatora przez Komisję Europejską w 2011 r. Operator nie ma już żadnych środków odwoławczych.

– Uiścimy karę bez zbędnej zwłoki – mówi Witold Drożdż, dyrektor wykonawczy ds. korporacyjnych w spółce. – Czekamy na wezwanie do zapłaty z Komisji Europejskiej. Spodziewamy się go w ciągu dwóch tygodni – dodaje.

Karę na operatora – Telekomunikację Polską, której Orange Polska jest następcą prawnym – nałożyła 22 czerwca 2011 r. Komisja Europejska uznając, że telekom nadużył swojej pozycji dominującej na dwóch rynkach hurtowych w celu ochrony pozycji na rynku detalicznym. Strategia spółki polegała według KE na proponowaniu innym przedsiębiorcom – operatorom alternatywnym – nieracjonalnych warunków w umowach, opóźnianiu procesu negocjowania tych umów, ograniczaniu dostępu do swojej sieci i do łączy abonenckich, odmowie dostarczania informacji niezbędnych do podjęcia decyzji w kwestii dostępu. Tym samym spółka dopuściła się jednolitego i ciągłego naruszenia art. 102 traktatu o funkcjonowaniu UE (TFUE).

Nakładając karę, KE wzięła pod uwagę, że od 2005 r. polski regulator rynku – Urząd Komunikacji Elektronicznej – wielokrotnie interweniował w tej sprawie. Wysokość grzywny – 127 554 194 euro – to 10 proc. średniej wartości sprzedaży zrealizowanej przez Orange. Od tego Komisja odliczyła kary nałożone wcześniej przez UKE.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • sdfwe4t43(2018-07-26 17:24) Zgłoś naruszenie 30

  I bajera, kary dla monopolistów to jest jedyny bat na " wolny rynek"

  Odpowiedz
 • były klient(2018-07-30 15:23) Zgłoś naruszenie 20

  Bardziej będę szczęśliwy kiedy Sąd orzeknie winę ORANGE na moją korzyść i dostanę zadośćuczynienie w kwocie 10000 złotych za nałożenie na mnie kary za nieoddanie im telefonu, który od nich kupiłem płacąc fakturę :D

  Odpowiedz
 • Cyklon(2018-08-05 10:11) Zgłoś naruszenie 20

  Natomiast za kradzież znaku towarowego Orange zarejestrowanego w Polsce i domeny www.orange.pl skradzionej przy współpracy z NASK polskiemu inwestorowi pokrzywdzony nigdy nie otrzyma pieniędzy (odszkodowania), z takim gigantem który płaci mafii sydowskiej za nękanie i zastraszanie osób mających uzasadnione roszczenia nie da się wygrać w żadnym sądzie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane