statystyki

Orange musi zapłacić 127,6 mln euro kary

autor: Elżbieta Rutkowska26.07.2018, 07:29; Aktualizacja: 26.07.2018, 09:32
Nakładając karę, KE wzięła pod uwagę, że od 2005 r. polski regulator rynku – Urząd Komunikacji Elektronicznej – wielokrotnie interweniował w tej sprawie.

Nakładając karę, KE wzięła pod uwagę, że od 2005 r. polski regulator rynku – Urząd Komunikacji Elektronicznej – wielokrotnie interweniował w tej sprawie.źródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił wczoraj wniosek Orange Polska o uchylenie wyroku sądu UE dotyczącego kary nałożonej na operatora przez Komisję Europejską w 2011 r. Operator nie ma już żadnych środków odwoławczych.

– Uiścimy karę bez zbędnej zwłoki – mówi Witold Drożdż, dyrektor wykonawczy ds. korporacyjnych w spółce. – Czekamy na wezwanie do zapłaty z Komisji Europejskiej. Spodziewamy się go w ciągu dwóch tygodni – dodaje.

Karę na operatora – Telekomunikację Polską, której Orange Polska jest następcą prawnym – nałożyła 22 czerwca 2011 r. Komisja Europejska uznając, że telekom nadużył swojej pozycji dominującej na dwóch rynkach hurtowych w celu ochrony pozycji na rynku detalicznym. Strategia spółki polegała według KE na proponowaniu innym przedsiębiorcom – operatorom alternatywnym – nieracjonalnych warunków w umowach, opóźnianiu procesu negocjowania tych umów, ograniczaniu dostępu do swojej sieci i do łączy abonenckich, odmowie dostarczania informacji niezbędnych do podjęcia decyzji w kwestii dostępu. Tym samym spółka dopuściła się jednolitego i ciągłego naruszenia art. 102 traktatu o funkcjonowaniu UE (TFUE).

Nakładając karę, KE wzięła pod uwagę, że od 2005 r. polski regulator rynku – Urząd Komunikacji Elektronicznej – wielokrotnie interweniował w tej sprawie. Wysokość grzywny – 127 554 194 euro – to 10 proc. średniej wartości sprzedaży zrealizowanej przez Orange. Od tego Komisja odliczyła kary nałożone wcześniej przez UKE.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • sdfwe4t43(2018-07-26 17:24) Zgłoś naruszenie 30

  I bajera, kary dla monopolistów to jest jedyny bat na " wolny rynek"

  Odpowiedz
 • były klient(2018-07-30 15:23) Zgłoś naruszenie 20

  Bardziej będę szczęśliwy kiedy Sąd orzeknie winę ORANGE na moją korzyść i dostanę zadośćuczynienie w kwocie 10000 złotych za nałożenie na mnie kary za nieoddanie im telefonu, który od nich kupiłem płacąc fakturę :D

  Odpowiedz
 • Cyklon(2018-08-05 10:11) Zgłoś naruszenie 20

  Natomiast za kradzież znaku towarowego Orange zarejestrowanego w Polsce i domeny www.orange.pl skradzionej przy współpracy z NASK polskiemu inwestorowi pokrzywdzony nigdy nie otrzyma pieniędzy (odszkodowania), z takim gigantem który płaci mafii sydowskiej za nękanie i zastraszanie osób mających uzasadnione roszczenia nie da się wygrać w żadnym sądzie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane