statystyki

Sieć Łączności Rządowej: Tajność bardziej nowoczesna

autor: Sylwia Czubkowska01.03.2017, 08:06; Aktualizacja: 01.03.2017, 09:43
telefon, konsument

SŁR to rzeczywiście ważny, choć niezbyt rozbudowany element systemu zarządzania informacją w państwieźródło: ShutterStock

Sieć Łączności Rządowej, czyli specjalne telefony do komunikacji najważniejszych urzędników, ma być unowocześniona. MSWiA chce, by pomogły w tym firmy telekomunikacyjne.

„Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaprasza wszystkie zainteresowane podmioty, w szczególności dostawców kompleksowych rozwiązań telekomunikacyjnych, do przedstawienia informacji o dostępnych oraz projektowanych rozwiązaniach systemowych i technologicznych, które mogłyby zostać wykorzystane przy określeniu kierunków modernizacji i rozwoju funkcjonujących obecnie rozwiązań w obszarze wydzielonej telekomunikacyjnej sieci łączności rządowej”. Takie zaproszenie na konsultacje, które mają się odbyć za tydzień i za dwa tygodnie, resort spraw wewnętrznych skierował do firm telekomunikacyjnych. Sprawa o tyle ciekawa, że dotyczy rozbudowy najbardziej tajemniczej sieci telekomunikacyjnej w Polsce.

MSWiA tłumaczy nam tylko: „Sieć Łączności Rządowej jest wydzieloną, bezpieczną siecią telekomunikacyjną, w ramach której świadczone są usługi telekomunikacyjne na potrzeby m.in. Kancelarii Prezydenta i administracji rządowej”. Dodaje, że prowadzone są prace nad „Koncepcją Sieci Łączności Rządowej, w której zostaną wskazane ewentualne propozycje m.in. zmian organizacyjnych”. Nie chce odpowiedzieć ani ile osób korzysta z SŁR, ani podać szczegółów finansowych jej funkcjonowania. Wyjaśnia, że „nie jest to możliwe ze względu na ich newralgiczny charakter i znaczenie dla bezpieczeństwa państwa”.

SŁR to rzeczywiście ważny, choć niezbyt rozbudowany element systemu zarządzania informacją w państwie. Kto z niej korzysta? – Kilkaset, góra tysiąc osób. Kancelarie prezydenta i premiera, Sejmu i Senatu, ministerstwa, wojewodowie i najważniejsze jednostki centralne, jak ABW, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa czy Rządowe Centrum Legislacji. Tylko osoby mające certyfikaty dostępu do najbardziej poufnych informacji i tylko w instytucjach posiadających kancelarie tajne. To sieć do wymiany naprawdę najbardziej strzeżonych informacji w kraju. Tyle że działająca na podstawie z lekka przestarzałych technologii – tłumaczy nam jeden z urzędników związanych z telekomunikacją. – Ostatnie większe inwestycje w sprzęt – stacjonarne telefony z certyfikatem bezpieczeństwa informacji oraz ich podłączenie do sieci wraz z szyfrowaniem przesyłu – były jakąś dekadę temu. A od tamtej pory technologie znacznie poszły do przodu. Już w ubiegłym roku przy okazji Światowych Dni Młodzieży był plan unowocześnienia SŁR. Nie udało się, ale jak widać teraz, MSWiA zabiera się za te prace – dodaje urzędnik.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane