statystyki

Spółdzielnie energetyczne – szansa na lepsze zaopatrzenie w prąd w małych gminach czy utopia

autor: Zofia Jóźwiak13.11.2019, 09:29; Aktualizacja: 13.11.2019, 10:10
Zmiany wprowadzone październikową nowelizacją ustawy o OZE są solidną zachętą dla wspólnego inwestowania w odnawialne źródła energii. Ale jedynie w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich, bo tylko tam spółdzielnie energetyczne mogą korzystać z przywilejów dla prosumentów.

Zmiany wprowadzone październikową nowelizacją ustawy o OZE są solidną zachętą dla wspólnego inwestowania w odnawialne źródła energii. Ale jedynie w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich, bo tylko tam spółdzielnie energetyczne mogą korzystać z przywilejów dla prosumentów.źródło: ShutterStock

Zmiany wprowadzone październikową nowelizacją ustawy o OZE są solidną zachętą dla wspólnego inwestowania w odnawialne źródła energii. Ale jedynie w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich, bo tylko tam spółdzielnie energetyczne mogą korzystać z przywilejów dla prosumentów.

Po klastrach energetycznych spółdzielnie to kolejny instrument zachęcający do inwestowania w energetykę odnawialną. Lepiej dostosowany do mniejszych zamierzeń, bo niewymagający kosztownej koncesji na wytwarzanie energii (ok. 10 mln zł), a tym samym umożliwiający inwestowanie w OZE także mniejszym samorządom czy osobom prywatnym. Jednak zarówno ustawowe, jak i społeczne ograniczenia budzą wątpliwości, czy pomysł sprawdzający się w innych krajach przyjmie się i u nas.

Ministerstwo zabiega

O wprowadzenie przepisów o spółdzielniach energetycznych do ustawy z 20 luteg0 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2389; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2020) zabiegało Ministerstwo Rolnictwa. Dlaczego akurat ten resort? – Infrastruktura elektroenergetyczna na terenach wiejskich jest często w bardzo złym stanie – mówi Jarosław Wiśniewski, zastępca dyrektora departamentu gospodarki ziemią w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

I wyjaśnia, że to powoduje szereg problemów z zapewnieniem odpowiednich dostaw energii. Przy dużych awariach zdarzają się wyłączenia trwające nawet tygodnie. Częste wyłączenia prądu powodują straty, zwłaszcza tam, gdzie w grę wchodzi produkcja zwierzęca (np. produkcja mleka, drobiarstwo). – Rolnicy, starając się uniezależnić od takich awarii, zmuszeni są sięgać po najdroższe źródło energii, jakim są generatory na olej napędowy – mówi Wiśniewski.

Jak podkreśla problemy energetyczne utrudniają rozwój innych działalności i kapitał ze wsi odpływa do większych aglomeracji. – A naszym celem jest wyrównanie szans mieszkańcom na wsi. Poprawić im warunki życia, umożliwić rozwój – przekonuje przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa. Właśnie lokalne źródła energii, wykorzystujące lokalne zasoby energetyczne mogą tę sytuację znacząco poprawić. Resort uważa, że znaczącą rolę w tym procesie powinny odegrać jednostki samorządu, bo ich zadaniem jest planowanie i organizacja zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i gaz czy choćby oświetlenie dróg.

Niektóre samorządy są zainteresowane

O tym, że spółdzielnie energetyczne są potrzebne w mniejszych miejscowościach, mówił podczas debaty „Energetyka Obywatelska TERAZ!” na październikowych targach Pol-Eko System w Poznaniu Michał Listwoń, wiceburmistrz Krobi. W tej miejsko-wiejskiej gminie urząd mieści się w zabytkowym budynku, więc na jego dachu nie można umieścić solarów. Panele są natomiast na innych obiektach gminnych, np. szkołach, więc latem urząd mógłby z powodzeniem tej energii korzystać. Zgodnie z obecnymi przepisami nie jest to jednak możliwe, bo prosument nie może przekazać nadmiaru własnej energii w inne miejsce (może ją oddać do sieci i w określonym czasie wykorzystać na własne potrzeby). – Zastanawialiśmy się na utworzeniem klastra, ale to dla nas zbyt drogie rozwiązanie – mówił Michał Listwoń. – Rozwiązaniem może być utworzenie spółdzielni – przekonywał wówczas Michał Tarka, doradca ministra przedsiębiorczości i technologii ds. programu Energia Plus.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane