statystyki

Spółdzielnie energetyczne – szansa na lepsze zaopatrzenie w prąd w małych gminach czy utopia

autor: Zofia Jóźwiak13.11.2019, 09:29; Aktualizacja: 13.11.2019, 10:10
Zmiany wprowadzone październikową nowelizacją ustawy o OZE są solidną zachętą dla wspólnego inwestowania w odnawialne źródła energii. Ale jedynie w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich, bo tylko tam spółdzielnie energetyczne mogą korzystać z przywilejów dla prosumentów.

Zmiany wprowadzone październikową nowelizacją ustawy o OZE są solidną zachętą dla wspólnego inwestowania w odnawialne źródła energii. Ale jedynie w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich, bo tylko tam spółdzielnie energetyczne mogą korzystać z przywilejów dla prosumentów.źródło: ShutterStock

Zmiany wprowadzone październikową nowelizacją ustawy o OZE są solidną zachętą dla wspólnego inwestowania w odnawialne źródła energii. Ale jedynie w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich, bo tylko tam spółdzielnie energetyczne mogą korzystać z przywilejów dla prosumentów.

Po klastrach energetycznych spółdzielnie to kolejny instrument zachęcający do inwestowania w energetykę odnawialną. Lepiej dostosowany do mniejszych zamierzeń, bo niewymagający kosztownej koncesji na wytwarzanie energii (ok. 10 mln zł), a tym samym umożliwiający inwestowanie w OZE także mniejszym samorządom czy osobom prywatnym. Jednak zarówno ustawowe, jak i społeczne ograniczenia budzą wątpliwości, czy pomysł sprawdzający się w innych krajach przyjmie się i u nas.

Ministerstwo zabiega

O wprowadzenie przepisów o spółdzielniach energetycznych do ustawy z 20 luteg0 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2389; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2020) zabiegało Ministerstwo Rolnictwa. Dlaczego akurat ten resort? – Infrastruktura elektroenergetyczna na terenach wiejskich jest często w bardzo złym stanie – mówi Jarosław Wiśniewski, zastępca dyrektora departamentu gospodarki ziemią w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

I wyjaśnia, że to powoduje szereg problemów z zapewnieniem odpowiednich dostaw energii. Przy dużych awariach zdarzają się wyłączenia trwające nawet tygodnie. Częste wyłączenia prądu powodują straty, zwłaszcza tam, gdzie w grę wchodzi produkcja zwierzęca (np. produkcja mleka, drobiarstwo). – Rolnicy, starając się uniezależnić od takich awarii, zmuszeni są sięgać po najdroższe źródło energii, jakim są generatory na olej napędowy – mówi Wiśniewski.

Jak podkreśla problemy energetyczne utrudniają rozwój innych działalności i kapitał ze wsi odpływa do większych aglomeracji. – A naszym celem jest wyrównanie szans mieszkańcom na wsi. Poprawić im warunki życia, umożliwić rozwój – przekonuje przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa. Właśnie lokalne źródła energii, wykorzystujące lokalne zasoby energetyczne mogą tę sytuację znacząco poprawić. Resort uważa, że znaczącą rolę w tym procesie powinny odegrać jednostki samorządu, bo ich zadaniem jest planowanie i organizacja zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i gaz czy choćby oświetlenie dróg.

Niektóre samorządy są zainteresowane

O tym, że spółdzielnie energetyczne są potrzebne w mniejszych miejscowościach, mówił podczas debaty „Energetyka Obywatelska TERAZ!” na październikowych targach Pol-Eko System w Poznaniu Michał Listwoń, wiceburmistrz Krobi. W tej miejsko-wiejskiej gminie urząd mieści się w zabytkowym budynku, więc na jego dachu nie można umieścić solarów. Panele są natomiast na innych obiektach gminnych, np. szkołach, więc latem urząd mógłby z powodzeniem tej energii korzystać. Zgodnie z obecnymi przepisami nie jest to jednak możliwe, bo prosument nie może przekazać nadmiaru własnej energii w inne miejsce (może ją oddać do sieci i w określonym czasie wykorzystać na własne potrzeby). – Zastanawialiśmy się na utworzeniem klastra, ale to dla nas zbyt drogie rozwiązanie – mówił Michał Listwoń. – Rozwiązaniem może być utworzenie spółdzielni – przekonywał wówczas Michał Tarka, doradca ministra przedsiębiorczości i technologii ds. programu Energia Plus.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane