statystyki

Dobra wiadomość: program Interreg będzie kontynuowany

autor: Marek Tejchman, Irina Czarnowska12.06.2019, 10:45
Pabel Branda

Pavel Branda, prezes Europejskiego Komitetu Regionówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Często jest tak, że wytyczne Brukseli wcale nie są restrykcyjne, ale państwa członkowskie boją się popełnić błąd i zaostrzają wymogi przy projektach z finansowaniem z Unii – mówi Pavel Branda

Na Kongresie „Perły Samorządu” przedstawił pan zarówno punkt widzenia samorządowców, jak i Europejskiego Komitetu Regionów. Rozmawialiśmy m.in. o perspektywach transgranicznej współpracy regionalnej. Czego mamy spodziewać się w najbliższej przyszłości?

Od prawie 20 lat w naszym regionie funkcjonuje program Interreg finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dobra wiadomość jest taka, że program będzie kontynuowany. Miejmy nadzieję, że jego finansowanie pozostanie na dotychczaowym poziomie, a jeśli się zmniejszy, to nieznacznie. Ten program ma ewidentną wartość dodaną, ponieważ pozwala robić rzeczy, których państwa członkowskie lub regiony bez pomocy Unii Europejskiej zrealizować po prostu by nie mogły. Pochodzę z pogranicza Czech, Polski i Niemiec. To był pierwszy transgraniczny region unijny w Europie Środkowo-Wschodniej utworzony już w 1991 r. Mamy tam spore doświadczenie w efektywnym wykorzystaniu funduszy unijnych na różne cele, np. ochrony środowiska, która w czasach zamkniętych granic była w bardzo trudnej sytuacji, lub rozwoju regionalnego, w tym szczególnie ważnej w naszym górzystym regionie turystyki. Znaczące środki zostały przeznaczone na edukację, współpracę między miastami, projekty organizacji pozarządowych – tzw. projekty people-to-people. Miejmy nadzieję, że wszystko to będzie dalej się rozwijało w kolejnych latach.

Pavel Branda - przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów

Od czego powinny zacząć władze samorządowe, żeby najskuteczniej wykorzystać szanse, które stwarza współpraca regionalna? Co by im Pan doradził?


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane