statystyki

Firma energetyczna jako posiadacz samoistny działki może zasiedzieć służebność

autor: Michał Culepa19.07.2017, 08:01; Aktualizacja: 19.07.2017, 09:23
Skargę kasacyjną złożyli właściciele działki, ale została ona przez Sąd Najwyższy w całości oddalona

Skargę kasacyjną złożyli właściciele działki, ale została ona przez Sąd Najwyższy w całości oddalonaźródło: ShutterStock

Jeżeli dawna decyzja administracyjna o lokalizacji i budowie linii energetycznej zostanie unieważniona, to przedsiębiorstwo może uzyskać służebność gruntową lub przesyłu w drodze zasiedzenia w dobrej wierze. To sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego.

Źródłem sprawy był pozew o zapłatę blisko 64 tys. zł, który złożyli bracia M., współwłaściciele nieruchomości położonej w Warszawie, przeciwko spółce energetycznej I. Kwota miała być wynagrodzeniem za bezumowne korzystanie z części działki będącej własnością mężczyzn. Na początku lat 80. ubiegłego wieku zbudowano w tym rejonie linię wysokiego napięcia, która częściowo przechodziła przez nieruchomość powodów, a w rogu działki znajduje się słup podtrzymujący tę linię.

Sąd I instancji zasądził na rzecz braci M. żądaną sumę, ale wyrok ten zmienił sąd II instancji, który oddalił powództwo w całości. Jak ustalono, instalacje wysokiego napięcia zostały zbudowane na działce mężczyzn na mocy decyzji administracyjnej z 1980 r., wydanej na podstawie przepisów ustawy z 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz.U. z 1958 r. nr 17, poz. 70.). Problem polegał na tym, że wspomniana decyzja została uznana w 2011 r. przez ministra infrastruktury za nieważną. W postępowaniu administracyjnym wykazano, że jej adresatem był poprzedni właściciel nieruchomości, który w chwili wydania aktu już nie żył. Dlatego sąd uznał, że skoro decyzja była nieważna, to przedsiębiorstwo energetyczne i jego dalsi następcy prawni (ostatecznie obecnie zarządzająca siecią spółka I.) dysponowali częścią nieruchomości braci M. jako posiadacz samoistny. W ten sposób podmiot nabył przez zasiedzenie prawo służebności gruntowej, odpowiadającej obecnej służebności przesyłu, uregulowanej w art. 3051 kodeksu cywilnego.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane