statystyki

Firma energetyczna jako posiadacz samoistny działki może zasiedzieć służebność

autor: Michał Culepa19.07.2017, 08:01; Aktualizacja: 19.07.2017, 09:23
Skargę kasacyjną złożyli właściciele działki, ale została ona przez Sąd Najwyższy w całości oddalona

Skargę kasacyjną złożyli właściciele działki, ale została ona przez Sąd Najwyższy w całości oddalonaźródło: ShutterStock

Jeżeli dawna decyzja administracyjna o lokalizacji i budowie linii energetycznej zostanie unieważniona, to przedsiębiorstwo może uzyskać służebność gruntową lub przesyłu w drodze zasiedzenia w dobrej wierze. To sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego.

Źródłem sprawy był pozew o zapłatę blisko 64 tys. zł, który złożyli bracia M., współwłaściciele nieruchomości położonej w Warszawie, przeciwko spółce energetycznej I. Kwota miała być wynagrodzeniem za bezumowne korzystanie z części działki będącej własnością mężczyzn. Na początku lat 80. ubiegłego wieku zbudowano w tym rejonie linię wysokiego napięcia, która częściowo przechodziła przez nieruchomość powodów, a w rogu działki znajduje się słup podtrzymujący tę linię.

Sąd I instancji zasądził na rzecz braci M. żądaną sumę, ale wyrok ten zmienił sąd II instancji, który oddalił powództwo w całości. Jak ustalono, instalacje wysokiego napięcia zostały zbudowane na działce mężczyzn na mocy decyzji administracyjnej z 1980 r., wydanej na podstawie przepisów ustawy z 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz.U. z 1958 r. nr 17, poz. 70.). Problem polegał na tym, że wspomniana decyzja została uznana w 2011 r. przez ministra infrastruktury za nieważną. W postępowaniu administracyjnym wykazano, że jej adresatem był poprzedni właściciel nieruchomości, który w chwili wydania aktu już nie żył. Dlatego sąd uznał, że skoro decyzja była nieważna, to przedsiębiorstwo energetyczne i jego dalsi następcy prawni (ostatecznie obecnie zarządzająca siecią spółka I.) dysponowali częścią nieruchomości braci M. jako posiadacz samoistny. W ten sposób podmiot nabył przez zasiedzenie prawo służebności gruntowej, odpowiadającej obecnej służebności przesyłu, uregulowanej w art. 3051kodeksu cywilnego.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane