Systemy wsparcia bezpośredniego – art. 1 pkt 32, art. 4 i art. 5 ustawy z 27 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 6 marca 2012 r., poz. 243)
Choroby zawodowe – rozporządzenie Rady Ministrów z 8 maja 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. z 14 czerwca 2012 r., poz. 662)
Omówienie: Właściwy państwowy inspektor sanitarny, który otrzymał zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej, wszczyna postępowanie. W szczególności kieruje on pracownika lub byłego pracownika, którego dotyczy podejrzenie, na badanie w celu wydania orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej albo o braku podstaw do jej rozpoznania. Wysyła go do jednostki orzeczniczej I stopnia. Orzeczenie lekarskie przesyła się właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu, zainteresowanemu pracownikowi lub byłemu pracownikowi oraz lekarzowi kierującemu na badania. Gdy orzeczenie lekarskie zostało wydane przez lekarza zatrudnionego w jednostce orzeczniczej II stopnia, to również wysyła się jednostce orzeczniczej I stopnia.
Choroby zawodowe – rozporządzenie ministra zdrowia z 24 maja 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób (Dz.U. z 14 czerwca 2012 r., poz. 663)
Omówienie: Rejestr chorób zawodowych i rejestr skutków tych chorób, prowadzone przez państwowych inspektorów sanitarnych, zawierają dane o pracownikach i byłych pracownikach zatrudnionych przez pracodawców prowadzących działalność na obszarze objętym zakresem ich działania. Rejestry prowadzi Instytut Medycyny Pracy w Łodzi.
Pielęgniarki po polsku – rozporządzenie ministra zdrowia z 9 lipca 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu znajomości języka polskiego w mowie i w piśmie, niezbędnego do wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej (Dz.U. z 17 lipca 2012 r., poz. 817)
Omówienie: Zakres znajomości języka polskiego niezbędny do wykonywania zawodu pielęgniarki obejmuje umiejętności pozwalające na:
wprowadzenie rozmów koniecznych do rozpoznawania problemów zdrowotnych pacjentów (podopiecznych) i podjęcie pielęgnacji chorego,
scharakteryzowanie objawów patologicznych poszczególnych układów i narządów pacjenta,
sformułowanie diagnozy i przedstawienie informacji na temat planu opieki i na ocenę rezultatów tych działań,
informowania pacjentów, ich rodzin i bliskich o przygotowaniu do badań diagnostycznych, ich celu, przebiegu i oczekiwanym zakresie współdziałania,
reagowanie na potrzeby podopiecznych,
odczytanie i interpretację wyników wykonanych pomiarów i testów,
omawianie niezbędnych działań poprawiających kondycję pacjenta,
udzielanie wskazówek i porad dotyczących postępowania w wypadku najczęściej spotykanych schorzeń i dysfunkcji,
pisemne opracowanie materiałów edukacyjnych,
analizowanie dokumentacji medycznej i dokumentowanie działań pielęgniarskich.
Znajomość polskiego powinna też umożliwiać pielęgniarce i położnej podnoszenie kwalifikacji przez czynne uczestnictwo w naradach i szkoleniach oraz w kształceniu podyplomowym i ustawicznym.
Rozwój wsi – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 5 lipca 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 (Dz.U. z 17 lipca 2012 r., poz. 818)
Omówienie: Do spraw dotyczących przyznawania pomocy finansowej z działania „Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, wszczętych, a niezakończonych przed wejściem w życie tego aktu, stosuje się przepisy dotychczasowe.
Morska służba ratownicza – rozporządzenie Rady Ministrów z 3 lipca 2012 r. w sprawie nasłuchu radiowego oraz osłony meteorologicznej na potrzeby Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (Dz.U. z 17 lipca 2012 r., poz. 821)
Omówienie: Stacje nadbrzeżne odpowiedzialne za nasłuch w Światowym Morskim Systemie Łączności Alarmowej i Bezpie-czeństwa utrzymują ciągły, automatyczny nasłuch sygnałów cyfrowego selektywnego wywołania o niebezpieczeństwie dla:
obszaru morza A1 na kanale 70 VHF na częstotliwości 156,525 MHz,
obszaru morza A2 na częstotliwości 2187,5 kHz.
Stacje nadbrzeżne utrzymują też ciągły nasłuch sygnałów radiotelefonicznych na kanale 16 VHF na częstotliwości 156,8 MHz.