Obywatelstwo – ustawa z 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz.U. z 14 lutego 2012 r., poz. 161)

Wyjątkiem jest rozdział 5 dotyczący przywrócenia obywatelstwa polskiego i art. 65, mówiący o uznaniu za nieważne, a tym samym niewywołujące skutków prawnych od chwili ich wydania uchwał Rady Ministrów z lat 40. XX w. o pozbawieniu obywatelstwa polskiego: generała Władysława Andersa, generałów i oficerów wstępujących do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia, Stanisława Mikołajczyka, Stanisława Bańczyka, Tomasza Kołakowskiego i Stanisława Wójcika, które to przepisy weszły w życie po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia, czyli 15 maja 2012 r.

Omówienie: Zasadą jest, że obywatelstwo polskie nabywa się:

z mocy prawa,

przez nadanie,

przez uznanie za obywatela polskiego,

przez przywrócenie.

Zawarcie małżeństwa przez obywatela polskiego z osobą niebędącą obywatelem polskim nie powoduje zmian w obywatelstwie małżonków. Zmiany w ustaleniu osoby albo obywatelstwa jednego lub nawet obojga rodziców są uwzględniane przy określeniu obywatelstwa małoletniego, jeżeli nastąpiły przed upływem roku od urodzenia się dziecka.

Zmiany w ustaleniu ojca, wynikające z orzeczenia sądu, wydanego na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa albo o unieważnienie uznania, są brane pod uwagę przy określeniu obywatelstwa małoletniego, chyba że dziecko osiągnęło już pełnoletniość. Za jego zgodą dzieje się to, jeżeli dziecko ukończyło 16 lat.

Nadanie obywatelstwa polskiego rodzicom, uznanie ich za obywateli polskich oraz wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego obejmuje dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską. Nadanie obywatelstwa polskiego tylko jednemu z rodziców, uznanie go za obywatela polskiego lub wyrażenie zgody na zrzeczenie się przez niego obywatelstwa polskiego obejmuje małoletniego pozostającego pod jego władzą rodzicielską, tylko gdy:

drugiemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska, albo

drugi rodzic złożył oświadczenie o wyrażeniu zgody na nabycie lub utratę przez dziecko obywatelstwa polskiego.

Rozwój wsi – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 19 lipca 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 (Dz.U. z 31 lipca 2012 r., poz. 866)

Omówienie: Dodano możliwość dofinansowania podstawowych usług dla gospodarki i ludności wiejskiej związanych z tworzeniem infrastruktury szerokopasmowego internetu, na operacje dotyczące budowy, przebudowy, remontu lub wyposażenia targowiska stałego i na pozostałe operacje należące do tego działania. Możliwe jest też dofinansowanie poprawiania i rozwijania infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi (z innej puli niż przeznaczona na priorytet określony jako gospodarka wodna).

Paszporty – rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z 26 lipca 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentów paszportowych (Dz.U. z 1 sierpnia 2012 r., poz. 878)

Omówienie: W szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli dane zawarte w dokumentach przedkładanych przez osobę, która ubiega się o wydanie paszportu, lub dane zawarte w dostępnych ewidencjach budzą wątpliwości co do tożsamości lub obywatelstwa osoby, a także gdy w dostępnych dokumentach i ewidencjach występują rozbieżności, organ paszportowy może żądać przedłożenia w szczególności odpisów skróconych polskich aktów stanu cywilnego, odpisów zupełnych polskich aktów stanu cywilnego lub dokumentu potwierdzającego posiadanie obywatelstwa polskiego.