statystyki

Służba rolno-spożywcza z prawdziwego zdarzenia

autor: Patryk Słowik12.11.2020, 16:00
Resort rolnictwa uważa też, że niezbędne jest wskazanie w ustawie, iż organy IJHARS mogą korzystać z pomocy policji.

Resort rolnictwa uważa też, że niezbędne jest wskazanie w ustawie, iż organy IJHARS mogą korzystać z pomocy policji.źródło: ShutterStock

Zakupy kontrolne, anonimowe pobieranie próbek, robienie dokumentacji fotograficznej czy korzystanie z asysty policji. Takie uprawnienia zyska IJHARS, czyli Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Wszystko po to, by „zwiększyć efektywność nadzoru nad artykułami rolno-spożywczymi, w tym przede wszystkim nad ich jakością handlową w produkcji i w obrocie”. Taki plan ma Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które przekazało do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Resort podkreśla, że IJHARS 1 lipca 2020 r. przejęła nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych w obrocie detalicznym (w tym sprzedaży prowadzonej na odległość, w szczególności za pośrednictwem internetu). Za tym jednak nie poszły odpowiednie uprawnienia, przez co utrudnione jest dokonywanie skutecznych kontroli. Ostatecznie traci na tym zwykły obywatel, do którego niekiedy trafia niespełniający norm produkt.

Najistotniejszym uprawnieniem wydaje się zakup kontrolny. Resort rolnictwa wskazuje, że jego wprowadzenie możliwe jest dzięki art. 36 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2017/625 z 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin. Rozwiązanie to będzie polegać na wykorzystaniu do celów kontroli urzędowej próbek zamówionych od podmiotów przez właściwe organy IJHARS, bez konieczności ujawniania się przez sprawdzających aż do czasu otrzymania zamówienia.

Zarazem kontrolerzy będą mogli utrwalać obraz artykułów rolno-spożywczych będących przedmiotem weryfikacji. Możliwe stanie się więc zamówienie dania w restauracji bądź innym punkcie świadczącym usługi gastronomiczne lub cateringowe, a osoba je wydające nie będzie wiedziała, że ma do czynienia z kontrolerem.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane