statystyki

Obrót gruntami mniej rygorystyczny

autor: Emilia Świętochowska04.04.2018, 07:22; Aktualizacja: 04.04.2018, 08:54
Kolejna ważna zmiana to wyłączenie spod obostrzeń w obrocie działkami rolnymi nieruchomości, na których wydobywa się kopaliny.

Kolejna ważna zmiana to wyłączenie spod obostrzeń w obrocie działkami rolnymi nieruchomości, na których wydobywa się kopaliny.źródło: ShutterStock

Z 10 do 5 lat skrócony zostanie okres, przez który rolnik musi osobiście prowadzić gospodarstwo na nowo nabytej ziemi.

To jedna z kluczowych zmian, która znalazła się w nowej wersji nowelizacji ustawy ograniczającej obrót gruntami rolnymi (Dz.U. z 2016 r. poz. 585). – Koniunktura się zmienia, przez 10 lat może się naprawdę wiele wydarzyć. To zbyt długi czas, żeby przywiązywać kogoś do ziemi – mówi prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, chwaląc propozycję resortu rolnictwa.

Projekt dopuszcza też opcję zbycia gruntów przed upływem ustawowych 5 lat. Kupcem może być jednak tylko osoba najbliższa zajmująca się działalnością rolniczą, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a także spółka państwowa lub samorządowa, jeśli na terenie działki zaplanowano infrastrukturę przesyłową czy inną inwestycję publiczną (na podstawie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego). Zmienić ma się też procedura działania w sytuacji, gdy sprzedaż ziemi jest wymuszona przyczynami losowymi. Już nie sąd, ale dyrektor KOWR wyrazi zgodę na taką transakcję.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane