statystyki

Pasza bez GMO nie wcześniej niż w następnej dekadzie

autor: Emilia Świętochowska03.04.2018, 18:00
gmo-rolnictwo

Ministerstwo przekonywało więc, że przyspieszenie stosowania embargo przyczyniłoby się do znacznego pogorszenia konkurencyjności rodzimych towarów, a także wzrost cen żywności.źródło: ShutterStock

O kolejne pięć lat zostanie przesunięty termin wejścia w życie zakazu handlowania, produkcji i karmienia zwierząt genetycznie zmodyfikowaną karmą – wynika z najnowszego projektu nowelizacji ustawy o paszach przedstawionej przez Ministerstwo Rolnictwa.

Tym samym data obowiązywania embargo zmieni się już po raz czwarty. Pierwotnie wprowadzony do przepisów z 2006 r. (Dz.U. 2006 nr 144 poz. 1045) zakaz żywienia zwierząt karmą GMO miał zacząć działać w 2008 r. Zgodnie z ostatnią uchwaloną nowelizacją planowano jego wdrożenie od 2019 r.

Również ten termin okazał się zbyt ambitny ze względu na stanowczy opór środowisk rolniczych i nowy wyznaczano na 1 stycznia 2024 r.

Bariery do wprowadzenia zakazu karmy GMO w życie wynikają przede wszystkim z faktu, że trudno jest dzisiaj produkować mięso czy mleko bez karmienia zwierząt paszą wytworzoną z genetycznie zmodyfikowanych roślin. Szacuje się, że w handlu międzynarodowym 93–95 proc. śruty sojowej, najpopularniejszego składnika pasz wysokobiałkowych, opiera się na uprawach GMO.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane