statystyki

Spory o własność intelektualną rozstrzygną specjalistyczne sądy

autor: Sławomir Wikariak11.09.2019, 08:00; Aktualizacja: 11.09.2019, 08:21
copyright prawa autorskie

Trudno dzisiaj wyrokować, czy są szanse, by nowelizację uchwalono jeszcze w tej kadencji.źródło: ShutterStock

Sprawy dotyczące własności intelektualnej będą trafiać wyłącznie do specjalistycznych sądów – zakłada przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego.

Główny cel nowelizacji to ustanowienie sądów wyspecjalizowanych w rozstrzyganiu spraw szeroko rozumianej własności intelektualnych. Mają się one zająć rozstrzyganiem sporów dotyczących praw autorskich, własności przemysłowej, jak również nieuczciwej konkurencji. Projekt nie powołuje jeszcze tych sądów, daje natomiast ministrowi sprawiedliwości prawo do ich utworzenia. Z jego uzasadnienia wynika, że w pierwszej instancji w sprawach dotyczących własności intelektualnej będą orzekać wydziały sądów okręgowych w czterech miastach: Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i Warszawie, a w drugiej – wydziały dwóch sądów apelacyjnych: w Katowicach i w Warszawie. Przy czym spory dotyczące programów komputerowych, wynalazków, wzorów użytkowych, topografii układów scalonych, odmian roślin i tajemnic przedsiębiorstwa o charakterze technicznym mają być kierowane wyłącznie do jednego sądu – w Warszawie. Wynika to z ich skomplikowanego charakteru, a także chęci ujednolicenia orzecznictwa.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane