statystyki

Dwukrotne wynagrodzenie za naruszenie praw autorskich niezgodne z konstytucją?

autor: Sławomir Wikariak23.07.2018, 19:00; Aktualizacja: 23.07.2018, 19:09
W uzasadnieniu wyroku sąd odniósł się do orzeczenia TSUE, ale zwrócił uwagę, że nawet w nim wskazano, że obowiązek zapłaty dwukrotności wynagrodzenia może znacząco wykraczać poza rzeczywiście wyrządzoną szkodę, co oznaczałoby nadużycie prawa.

W uzasadnieniu wyroku sąd odniósł się do orzeczenia TSUE, ale zwrócił uwagę, że nawet w nim wskazano, że obowiązek zapłaty dwukrotności wynagrodzenia może znacząco wykraczać poza rzeczywiście wyrządzoną szkodę, co oznaczałoby nadużycie prawa.źródło: ShutterStock

W orzecznictwie sądów coraz śmielej przebija się teza, zgodnie z którą zapłata dwukrotnego wynagrodzenia za naruszenie praw autorskich jest niezgodna z konstytucją.

Chodzi o zryczałtowane odszkodowanie za naruszenie praw autorskich. Na mocy art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 666 ze zm.) uprawniony nie musi dowodzić rzeczywistej wysokości szkody, tylko żąda dwukrotnej lub trzykrotnej opłaty licencyjnej, jaką powinien otrzymać, gdyby ją normalnie wykupiono.

W 2015 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis ten jest niezgodny z ustawą zasadniczą w zakresie trzykrotności wynagrodzenia (sygn. akt SK 32/14). Nie badał natomiast tej regulacji w zakresie dwukrotności. Część sądów uznawała, że zasądzenie podwójnego wynagrodzenia jest więc dopuszczalne.

Sytuacja ta zmieniła się po wyroku Sądu Najwyższego z 10 listopada 2017 r. (sygn. akt. V CSK 41/14). Stwierdził on, że na podstawie wskazanego przepisu istnieje możliwość dochodzenia wyłącznie jednokrotności stosownego wynagrodzenia. Skład orzekający dokonał prokonstytucyjnej wykładni przepisu i bazując na argumentach przedstawionych przez TK w 2015 r., uznał, że konieczność zapłaty dwukrotności wynagrodzenia byłaby nieproporcjonalną sankcją.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Adam O.(2018-07-23 23:28) Zgłoś naruszenie 00

    To efekt sporów SN z TK. SN z niewiadomych (lub wiadomych) powodów zamiat zweryfikować konstytucyjność "dwukrotności licencji" w TK, wystąpił z pytaniem prawnym do TSUE.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane