statystyki

Ochrona praw autorskich nie wymaga adwokata i rzecznika patentowego jednocześnie

autor: Patryk Słowik01.08.2017, 08:50; Aktualizacja: 01.08.2017, 09:30
prawo

Przedsiębiorcy w sprawach sądowych, które dotyczą ochrony prawnoautorskiej i zwalczania nieuczciwej konkurencji, mogą korzystać tylko z pomocy rzecznika patentowego, który obsłuży całe postępowanie.źródło: ShutterStock

Do prowadzenia sporów sądowych nie trzeba zatrudniać jednocześnie adwokata i rzecznika patentowego. Wystarczy ten ostatni. To wniosek z ubiegłotygodniowej uchwały Sądu Najwyższego.

Sprawa, na kanwie której zapadło orzeczenie, była dość standardowa: jeden przedsiębiorca uznał, że drugi naruszył jego prawa autorskie. Chodziło o wykorzystanie materiałów reklamowych i fotografii przez konkurencyjną firmę na jednym z portali aukcyjnych. Ten, który uznał, że jego prawa naruszono, postanowił złożyć pozew. Wskazał jako podstawę prawną powództwa zarówno przepisy ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 880 ze zm.), jak i ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.). Rzecz w tym, że powoda przed sądem reprezentował rzecznik patentowy. I sąd powszechny nabrał wątpliwości, czy może on występować w charakterze pełnomocnika procesowego w postępowaniu sądowym, którego przedmiotem jest roszczenie dotyczące naruszenia majątkowych praw autorskich do utworu, a jednocześnie zwalczanie nieuczciwej konkurencji?

„Wydaje się, że art. 87 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego oraz przepisy ustawy o rzecznikach patentowych nie zezwalają rzecznikom patentowym na reprezentowanie stron w postępowaniach sądowych, w których ochrony poszukuje się w przepisach prawa autorskiego. Jednak z drugiej strony, możliwość poszukiwania kumulatywnej ochrony tak w przepisach dotyczących praw wyłącznych własności intelektualnej, jak i ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz uwzględnienie zasady orzekania, że to sąd dokonuje ostatecznie kwalifikacji prawnej żądania, mogą przemawiać za odmiennym rozstrzygnięciem” – zauważył sąd pytający w uzasadnieniu swego pytania.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane