statystyki

Ochrona praw autorskich nie wymaga adwokata i rzecznika patentowego jednocześnie

autor: Patryk Słowik01.08.2017, 08:50; Aktualizacja: 01.08.2017, 09:30
prawo

Przedsiębiorcy w sprawach sądowych, które dotyczą ochrony prawnoautorskiej i zwalczania nieuczciwej konkurencji, mogą korzystać tylko z pomocy rzecznika patentowego, który obsłuży całe postępowanie.źródło: ShutterStock

Do prowadzenia sporów sądowych nie trzeba zatrudniać jednocześnie adwokata i rzecznika patentowego. Wystarczy ten ostatni. To wniosek z ubiegłotygodniowej uchwały Sądu Najwyższego.

Sprawa, na kanwie której zapadło orzeczenie, była dość standardowa: jeden przedsiębiorca uznał, że drugi naruszył jego prawa autorskie. Chodziło o wykorzystanie materiałów reklamowych i fotografii przez konkurencyjną firmę na jednym z portali aukcyjnych. Ten, który uznał, że jego prawa naruszono, postanowił złożyć pozew. Wskazał jako podstawę prawną powództwa zarówno przepisy ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 880 ze zm.), jak i ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.). Rzecz w tym, że powoda przed sądem reprezentował rzecznik patentowy. I sąd powszechny nabrał wątpliwości, czy może on występować w charakterze pełnomocnika procesowego w postępowaniu sądowym, którego przedmiotem jest roszczenie dotyczące naruszenia majątkowych praw autorskich do utworu, a jednocześnie zwalczanie nieuczciwej konkurencji?

„Wydaje się, że art. 87 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego oraz przepisy ustawy o rzecznikach patentowych nie zezwalają rzecznikom patentowym na reprezentowanie stron w postępowaniach sądowych, w których ochrony poszukuje się w przepisach prawa autorskiego. Jednak z drugiej strony, możliwość poszukiwania kumulatywnej ochrony tak w przepisach dotyczących praw wyłącznych własności intelektualnej, jak i ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz uwzględnienie zasady orzekania, że to sąd dokonuje ostatecznie kwalifikacji prawnej żądania, mogą przemawiać za odmiennym rozstrzygnięciem” – zauważył sąd pytający w uzasadnieniu swego pytania.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane