statystyki

„Pucz” wcale nie musiał naruszać prawa

autor: Sławomir Wikariak24.01.2017, 08:03; Aktualizacja: 24.01.2017, 09:25
zdj. Daniel Kruczyński

Od ponad roku w polskim prawie istnieje jeszcze jeden przepis pozwalający na korzystanie z cudzych utworów bez pytania twórcy o zgodęźródło: Flickr.com

Można korzystać z filmów czy zdjęć umieszczonych w sieci bez zgody ich twórców. Prawo cytatu wiąże się jednak ze spełnieniem określonych warunków, chociażby wskazaniem autorów.

Emisja filmu „Pucz” wywołała duże kontrowersje nie tylko ze względów politycznych, ale również prawnych. Wykorzystano w nim bowiem fragmenty wielu filmików nagrywanych smartfonami czy programów telewizji internetowych. Posłowie PO zapowiedzieli złożenie pozwów i domaganie się odszkodowań z tytułu naruszenia praw autorskich, które miałyby zostać przekazane na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To w dniu finału WOŚP odbyła się bowiem w TVP premiera „Puczu”.

Twórcy wykorzystanych filmów mają pretensje do producenta dokumentu, że ten nie zapytał ich o zgodę. Co ciekawe, pół roku wcześniej podobne zastrzeżenia formułowała Telewizja Polska wobec Nowoczesnej, która opublikowała w sieci parodię programu „Wiadomości”. I w jednym, i w drugim przypadku nie było potrzeby uzyskiwania zgody autorów na wykorzystanie cudzych nagrań. Konieczne było natomiast spełnienie innych warunków.

Kiedy można powołać się na prawo cytatu

Kiedy można powołać się na prawo cytatu

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane