Trzeba również pamiętać, że nawet jeżeli ktoś miałby pewność uzyskiwania jako samozatrudniony stałych przychodów, to w swoich wyliczeniach musi uwzględnić wiele innych czynników. Ogromne znaczenie ma choćby wysokość kosztów uzyskania przychodów. Nie tylko wpływają one na wysokość dochodów, lecz także mogą w znacznym stopniu decydować o tym, jaka forma opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) będzie dla przedsiębiorcy najkorzystniejsza. Obciążeniem dla naszych portfeli są też składki na ubezpieczenia społeczne - obowiązkowe zarówno przy stosunku pracy, jak i przy prowadzeniu działalności gospodarczej, choć różniące się wysokością. Do tego składka zdrowotna - po zmianach wprowadzonych w tym roku przez dwie odsłony Polskiego Ładu w przypadku osiągania dochodów z działalności gospodarczej w istotny sposób zmieniły się przecież zasady obliczania jej wysokości i de facto stała się ona kolejną daniną obniżającą wysokość dochodu na rękę.
Rosnąca inflacja i coraz wyższe koszty życia powodują, że coraz więcej osób bacznie przygląda się zawartości swoich portfeli. Czy sposobem na uzyskanie wyższych dochodów jest rezygnacja z pracy na etacie i założenie działalności gospodarczej? Na pewno nie w każdym przypadku. Przed podjęciem takiej decyzji konieczna jest dokładna analiza własnej sytuacji, a nie można też zapominać o ograniczeniach wynikających z przepisów podatkowych czy składkowych. Nie zawsze bowiem wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą, aby uchronić się przed ryzykiem przekwalifikowania przez urząd skarbowy lub ZUS umowy o świadczenie usług w umowę o pracę. Takie niebezpieczeństwo jest zdecydowanie większe w przypadku świadczenia usług w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, szczególnie jeśli zakres zadań oraz sposób ich realizacji jest podobny lub tożsamy z dotychczasową pracą. Nie można także zapominać, że współpraca z byłym pracodawcą ogranicza możliwość wyboru formy opodatkowania oraz skorzystania z ulgi na start czy małego ZUS plus.
Poradnik przygotowali eksperci z Vialto Partners
W dzisiejszym Poradniku nie analizujemy szczegółowo obowiązków przedsiębiorców (m.in. takich jak: prowadzenie księgowości, dokumentowanie przychodów, gromadzenie faktur kosztowych, przechowywanie dokumentacji) czy wad samozatrudnienia (np. brak zagwarantowanych płatnych urlopów, potencjalnie mniejsza stabilność zatrudnienia czy w przyszłości mniejsza emerytura z ZUS), chociaż oczywiście te kwestie też mają znaczenie przy podejmowaniu decyzji o przejściu na samozatrudnienie. Skupiamy się na aspektach czysto finansowych porównania pracy na etacie i prowadzenia działalności gospodarczej. Omawiamy także najważniejsze wydatki, które - poza tymi bezpośrednio związanymi z osiąganiem przychodów - mogą stanowić koszty podatkowe. A zainteresowanym założeniem firmy podpowiadamy, jak tego dokonać - krok po kroku. Najważniejsza informacja dla tych osób jest natomiast taka: do pewnej wysokości przychodów umowa o pracę będzie korzystniejsza od samozatrudnienia (szczególnie przy niskich kosztach uzyskania przychodów), ale im wyższe przychody, tym większe korzyści daje prowadzenie działalności gospodarczej - tak wynika z kalkulacji przygotowanych przez naszych ekspertów.
Pozostało
95%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama