statystyki

Jak rozliczyć prywatny użytek samochodu służbowego, gdy wypłata jest w następnym miesiącu

autor: Aldona Salamon05.03.2015, 10:01; Aktualizacja: 05.03.2015, 10:31

Począwszy od stycznia, pracownikom korzystającym z samochodu służbowego w celach prywatnych doliczamy do przychodu kwotę 250 zł lub odpowiednio 400 zł i od tej wartości naliczamy składki ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Zgodnie z wdrożoną u nas „polityką samochodową” pracownicy są zobowiązani do pokrywania z własnych środków kosztów paliwa czy opłat za autostrady na potrzeby jazd prywatnych. Jednocześnie w sytuacji, gdy pracownik zostanie zatrudniony lub zwolniony w trakcie miesiąca, a tym samym wykorzystuje samochód służbowy w celach prywatnych przez niepełny miesiąc, wartość przychodu ustalamy jako 1/30 z kwoty 250 lub 400 zł za każdy dzień wykorzystywania samochodu na własne potrzeby zatrudnionego.

Pojawił się jednak problem z ustaleniem momentu powstania przychodu z omawianego tytułu. Zastanawiamy się, jak prawidłowo rozliczyć pracownika, któremu wypłacamy wynagrodzenie nie na koniec miesiąca, lecz 10. dnia następnego miesiąca. Czy postąpimy prawidłowo, doliczając przychód z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego w lutym do wynagrodzenia za luty, które rozliczymy i wypłacimy 10 marca 2015 r.?

ODPOWIEDŹ

Za przychody pracownika, zgodnie z art. 12 ust. 1 i 2a–2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), uważa się m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Jednocześnie począwszy od 1 stycznia 2015 r., wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:

● 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3,

● 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

Przy czym w przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca wartość świadczenia ustala się za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych w wysokości 1/30 powyższych kwot.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane