statystyki

Jak rozliczyć prywatny użytek samochodu służbowego, gdy wypłata jest w następnym miesiącu

autor: Aldona Salamon05.03.2015, 10:01; Aktualizacja: 05.03.2015, 10:31

Począwszy od stycznia, pracownikom korzystającym z samochodu służbowego w celach prywatnych doliczamy do przychodu kwotę 250 zł lub odpowiednio 400 zł i od tej wartości naliczamy składki ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Zgodnie z wdrożoną u nas „polityką samochodową” pracownicy są zobowiązani do pokrywania z własnych środków kosztów paliwa czy opłat za autostrady na potrzeby jazd prywatnych. Jednocześnie w sytuacji, gdy pracownik zostanie zatrudniony lub zwolniony w trakcie miesiąca, a tym samym wykorzystuje samochód służbowy w celach prywatnych przez niepełny miesiąc, wartość przychodu ustalamy jako 1/30 z kwoty 250 lub 400 zł za każdy dzień wykorzystywania samochodu na własne potrzeby zatrudnionego.

Pojawił się jednak problem z ustaleniem momentu powstania przychodu z omawianego tytułu. Zastanawiamy się, jak prawidłowo rozliczyć pracownika, któremu wypłacamy wynagrodzenie nie na koniec miesiąca, lecz 10. dnia następnego miesiąca. Czy postąpimy prawidłowo, doliczając przychód z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego w lutym do wynagrodzenia za luty, które rozliczymy i wypłacimy 10 marca 2015 r.?

ODPOWIEDŹ

Za przychody pracownika, zgodnie z art. 12 ust. 1 i 2a–2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), uważa się m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Jednocześnie począwszy od 1 stycznia 2015 r., wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:

● 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3,

● 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

Przy czym w przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca wartość świadczenia ustala się za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych w wysokości 1/30 powyższych kwot.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane