statystyki

Kiedy przeniesienie na niższe stanowisko narusza dobra osobiste pracownika

autor: Anna Borysewicz19.02.2015, 09:39; Aktualizacja: 19.02.2015, 10:08
rekrutacja, praca, pracownik

rekrutacja, praca, pracownikźródło: ShutterStock

Byłam zatrudniona na stanowisku starszego referenta ds. księgowości. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego dowiedziałam się, że zostałam przeniesiona na 3 miesiące na stanowisko pracownika administracyjnego. Powodem tej decyzji były rzekome skargi dotyczące jakości mojej pracy, które pojawiły się w trakcie mojej nieobecności. Wcześniej ich nie było. Na tym nowym stanowisku zaś do moich obowiązków miało należeć sortowanie korespondencji oraz archiwizacja dokumentów. Uznałam, że realizacja tych zadań leżałaby poniżej moich kwalifikacji zawodowych, dlatego odeszłam. Czy mogę domagać się od byłego zatrudniającego zadośćuczynienia za naruszenie moich dóbr osobistych (godności, dobrego imienia), a także przesłania na mój adres przeprosin?

Czytelniczka może domagać się od byłego szefa zadośćuczynienia, a także przesłania na jej adres przeprosin. Oceny, czy doszło do naruszenia dobra osobistego, dokonuje się w oparciu o przeciętne, powszechnie przyjęte oceny społeczne, a nie subiektywne odczucia osoby domagającej się ochrony przewidzianej w art. 24 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Przy czym odwołanie się do obiektywnych kryteriów nie oznacza, że decydujące znaczenie ma reakcja, jaką dane zachowanie wywołuje w społeczeństwie, gdyż nie reakcja jest tu ważna, ale opinia występująca w społeczeństwie (wyrok Sądu Najwyższego z 11 marca 1997 r., sygn. akt III CKN 33/97, OSNC 1997/6-7/93). 


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane