Czy kiedykolwiek odszedłeś z pracy lub rozważałeś możliwość jej zmiany z powodu rywalizacji ze współpracownikami? – brzmiało pytanie w ankiecie przeprowadzonej przez Monster.com. Na ankietę odpowiedziało ponad 3300 respondentów. 20 proc. z nich przyznało, że rywalizacja zmusiła ich do rezygnacji ze stanowiska, z kolei dla 54 proc. konkurencja nie jest powodem do zmiany pracodawcy.

Kto nie lubi rywalizować? Niemcy i Amerykanie

Narodem, który najbardziej narzeka na presję rywalizacji w pracy są Niemcy. 27 proc. respondentów z tego kraju twierdzi, że zbyt ostra rywalizacja w miejscu pracy zmusiła ich do zmiany pracodawcy, a dla jednej trzeciej –  był to powód do rozważania zmiany stanowiska. Innym mieszkańcom Unii Europejskiej współzawodnictwo w pracy przeszkadza nieco mniej. 

Również pracownicy z Ameryki Północnej i Indii nie mogą znieść obecności kontrpartnera w środowisku zawodowym – prawie połowa respondentów z tych krajów twierdzi, że taka sytuacja może ich w ostateczności zmusić do zwolnienia się. 

W przypadku Polaków kwestia wygląda zupełnie inaczej. Zdecydowana większość pracowników (81 proc.), potrafi poradzić sobie z  rywalizacją i nigdy nie porzuciła pracy, ani nie rozważała jej porzucenia z tego powodu. 

Grunt to zachować równowagę

- Rywalizacja w pracy nie musi być jedynie szkodliwa. Często może okazać się korzystnym elementem motywującym - podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. - Firmy próbują pozyskać prawdziwe talenty, a jeśli zatrudnią osoby tak samo wykwalifikowane to istnieje ryzyko, że będą oni konkurować ze sobą o pozycję w organizacji. Kluczem jest zachowane równowagi. Współzawodnictwo w zespole powinno skłaniać do większego zaangażowania, a nie rodzić niepotrzebną zazdrość o osiągnięcia innego pracownika. Zawsze powinniśmy dążyć do znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia. Możemy odkryć chociażby, że z kolegami z pracy łączą nas podobne zainteresowania czy hobby. To sprzyja zbudowaniu pozytywnej atmosfery. Jeśli jednak nie potrafimy utrzymać napięcia pod kontrolą – warto, byśmy umieli ustąpić i zdystansować się od swojego rywala. Najważniejsze jest przecież zachowanie dobrych stosunków w pracy, a nie szukanie sposobności do zemsty na konkurencie – przekonuje Majewska.

Oprac. A.B. na podstawie materiałów Monsterpolska.pl