statystyki

Ministerstwo Pracy: Zmian we wzorach kwestionariuszy osobowych nie będzie

autor: Łukasz Prasołek03.09.2020, 08:36; Aktualizacja: 03.09.2020, 08:37
Niestety dotychczasowe wzory opracowane przez MRPiPS mogą budzić wątpliwości pracodawców i pracowników, którzy z nich korzystają. W efekcie również wiele osób nie poda w nich danych o służbie wojskowej, nie mając wiedzy o tym, że ma ona wpływ na ich uprawnienia pracownicze.

Niestety dotychczasowe wzory opracowane przez MRPiPS mogą budzić wątpliwości pracodawców i pracowników, którzy z nich korzystają. W efekcie również wiele osób nie poda w nich danych o służbie wojskowej, nie mając wiedzy o tym, że ma ona wpływ na ich uprawnienia pracownicze.źródło: ShutterStock

Pracodawcy muszą więc sami je zmodyfikować, jeśli chcą pozyskać np. informacje o służbie wojskowej. Warto też zrobić przegląd akt i usunąć stare kserokopie dokumentów, które nie powinny się w nich znajdować, bo naruszają RODO.

W dodatku Kadry i Płace z 20 sierpnia br. opublikowaliśmy wyjaśnienia Urzędu Ochrony Danych Osobowych, z których wynika, że są podstawy prawne do przetwarzania danych osobowych na temat służby wojskowej pracowników. Wystąpiliśmy więc do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z pytaniem, w którym miejscu w przygotowanym przez resort rodziny pomocniczym wzorze wpisywać dane o służbie wojskowej oraz czy planowane jest dokonanie zmian we wzorze zamieszczonym w BIP resortu rodziny. Dopytaliśmy również UODO m.in. o to, czy pracodawcy powinni usunąć z akt osobowych pracowników kserokopie ich książeczek wojskowych, jeśli trafiły one do akt przed wejściem w życie zmian wynikających z RODO.

W BIP tak jak dotychczas

We wzorze kwestionariusza osobowego dla pracownika są dwa punkty, które umożliwiają podanie innych danych osobowych pracownika. Punkt piąty wzoru wskazuje na dane, które są niezbędne do korzystania ze szczególnych uprawnień przewidzianych prawem pracy, natomiast punkt ósmy – na te, których prawo lub obowiązek podania wynika z przepisów szczególnych. [wzór]

wzór

Wzór kwestionariusza osobowego dla pracownika opracowany przez MRPiPS

(…)

5. Inne dane osobowe pracownika niezbędne do korzystania ze szczególnych uprawnień przewidzianych prawem pracy………………

(…)

8. Dodatkowe dane osobowe, jeżeli prawo lub obowiązek ich podania wynika z przepisów szczególnych…………………

(…)

W stanowisku z 26 sierpnia 2020 r. MRPiPS wskazało, że nie ma większego znaczenia, w którym z ww. punktów zostaną podane dane o służbie wojskowej pracownika. Jak podkreślił resort, liczy się tutaj bowiem udostępnienie pracodawcy danej informacji tak, aby mógł on wykorzystać ją w związku z zatrudnieniem pracownika.

Resort pracy wyjaśnia jednocześnie, że w obecnym stanie prawnym nie ma formalnych wzorów kwestionariuszy osobowych (zawierało je obwiązujące do końca 2018 r. rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika). Natomiast wzór zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej ma jedynie charakter pomocniczy (na jego podstawie pracodawcy mogą opracowywać swoje wzory dokumentów). W związku z powyższym MRPiPS nie planuje opracowania nowych wzorów kwestionariuszy osobowych.

Stanowisko MRPiPS z 26 sierpnia 2020 r. w sprawie wzorów kwestionariuszy osobowych wydane dla DGP


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane