Uprościliśmy i skróciliśmy proces rekrutacji do Wojska Polskiego; funkcjonuje już portal rekrutacyjny zostanzolnierzem.pl - poinformował w środę szef MON Mariusz Błaszczak.

Błaszczak podkreślał w środę na konferencji prasowej wagę zwiększenia liczebności wojsk. W tym kontekście - jak mówił - bardzo ważny jest proces rekrutacji.

"Zależy mi przede wszystkim na tym, żeby młodzi ludzie, którzy decydują się na to, aby służyć w Wojsku Polskim, nie byli zniechęcani poprzez długotrwały i skomplikowany proces rekrutacji" - mówił. Dlatego - jak dodał - wojsko "znacząco uprościło i skróciło proces rekrutacji". Szef MON poinformował ponadto, że rozpoczął funkcjonowanie nowy portal rekrutacyjny: zostanzolnierzem.pl.

Dodał, że rozmowa kwalifikacyjna, badanie lekarskie i rozmowa z psychologiem także zostaną przyśpieszone i potrwają maksymalnie jeden lub dwa dni. Wszystkie te formalności będą prowadzone w Wojskowych Centrach Rekrutacyjnych.

Reklama

"To zmiana podejścia, zmiana filozofii polegająca na tym, że wszystkie te działania, które dotychczas były rozproszone, będą skoncentrowane w jednym miejscu, w Wojskowym Centrum Rekrutacyjnym" - mówił Błaszczak.

Szef MON poinformował, że skrócone zostanie i zintensyfikowane szkolenie podstawowe, które potrwa 28 dni, a zajęcia będą odbywały się także w soboty. Jak dodał, w trakcie szkolenia będą wykorzystywane także metody e-learningowe np. podczas nauki regulaminu wojskowego.

"To jest ta formuła, to jest ta zmiana, która spowoduje znaczne przyspieszenie i ułatwienie przystępowanie do Wojska Polskiego" - stwierdził Błaszczak.