statystyki

Pracy, i to dobrze płatnej, nie brakuje. Nawet tam, gdzie wielu nie przyszłoby do głowy jej szukać

autor: Konrad Wojciechowski23.08.2020, 09:00
W tym sezonie w cenie są instruktorzy kitesurfingu. Mogą liczyć na 25 zł netto za godzinę. Na drugim miejscu plasują się kelnerzy, którzy mogą zarobić 20 zł za godzinę, ale już z napiwkami

W tym sezonie w cenie są instruktorzy kitesurfingu. Mogą liczyć na 25 zł netto za godzinę. Na drugim miejscu plasują się kelnerzy, którzy mogą zarobić 20 zł za godzinę, ale już z napiwkamiźródło: ShutterStock

Aby pasać owce, trzeba być przygotowanym na długotrwały pobyt w terenie. A do lepienia pierogów najlepsze są panie po pięćdziesiątce, które nie uczą się tego przez trzy tygodnie. Wcale nie jest łatwo je znaleźć.

O środek rehabilitacyjny szuka nastawiacza kości. Dyspozycyjność: czerwiec – sierpień. Trzeba się znać na zwichnięciach, skręceniach i złamaniach. Nie mylić kości z mięśniami ani ścięgien z więzadłami. Konieczne referencje”. „Sprzedawca kramu nad morzem przyjmie do pracy sprzedawcę arbuzów. Obowiązki: podawanie arbuza w całości, wyciskanie soku z arbuza, przyrządzanie sorbetów i lodów arbuzowych. Doświadczenie w pracy z arbuzami tudzież innymi owocami mile widziane”. „Zatrudnię autora zaproszeń. Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie wykonywała zaproszenia, kartki z życzeniami oraz inne pocztówki okolicznościowe na zamówienie klienta. Przed rozpoczęciem współpracy konieczne odbycie testu z rysunku w celu potwierdzenia zdolności manualnych. Preferowani absolwenci szkoły plastycznej”.

To tylko kilka przykładowych anonsów, które ukazały się w serwisie ogłoszeniowym Gratka.pl. Nastawiacz kości, sprzedawca arbuzów, autor zaproszeń to autentyczne zajęcia, które – obok serwisanta namiotów, modelki technicznej czy stopka (osoby stojącej z drogowskazem wskazującym bazę noclegową) – trafiły do subiektywnego rankingu najdziwniejszych wakatów w sezonie letnim w 2018 r. Okazało się, że podczas wakacji jest popyt i na takie zawody. A praca tymczasowa – dla studenta, bezrobotnego, osoby niewykwalifikowanej – nie musi oznaczać ciągle tego samego: stania za barem, zbierania szparagów czy rozdawania ulotek.

Przekonali się o tym już jakiś czas temu muzycy zespołu Happysad. Zanim zaczęli utrzymywać się z grania, też testowali różne dziwne zawody w ramach pracy tymczasowej. Wokalista Kuba Kawalec w czasie studiów w Krakowie dorabiał na ćwierć etatu jako przedstawiciel handlowy w sklepie z wagami, a gitarzysta Łukasz Cegliński zajmował się w letnie miesiące sprzedażą latawców. – Kolega miał firmę i potrzebował człowieka, który będzie chodził od plaży do plaży i sprzedawał je turystom. Nie miałem nic lepszego do roboty, więc brnąłem po kostki w piachach Jastarni czy Władysławowa i puszczałem latawce. Zawsze wpadło parę groszy – wspomina Cegliński.

Wydawałoby się, że w tym roku będzie inaczej. Mimo pandemii tego lata ogłoszeń o pracy sezonowej jednak nie brakuje.

20 tys. zł za robienie zdjęć

Nietypowa praca poszukuje nietuzinkowego człowieka. Jednym z takich niestandardowych pomysłów na dorobienie w wakacje jest praca audytora terenowego przy fotografowaniu działek rolnych i rozpoznawaniu zasadzonych tam roślin. Ogłoszenie tej treści powiesiła w mediach społecznościowych firma MATGAB, oferując zatrudnienie od lipca do września przy projekcie unijnym w grupie 15–20 osób, atrakcyjne wynagrodzenie plus zakwaterowanie, transport, opiekę koordynatora. Firma zatrudnia w oparciu o umowę o dzieło i płaci za każdą sfotografowaną działkę. W ciągu sześciu tygodni – bo projekt trzeba zrealizować w ciągu 35 dni – każdy z pracowników może zarobić co najmniej 6 tys. zł. – Są i tacy, którzy zarabiają 20 tys. zł. Wsiadają o czwartej rano w samochód, objeżdżają działki i kończą pracę o godz. 18 – dopowiada Mateusz Biedka, właściciel firmy.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

 • dziennikarz(2020-08-23 12:51) Zgłoś naruszenie 478

  "Pracy, i to dobrze płatnej, nie brakuje" ta... zwłaszcza w ministerstwie zdrowia, a ile jeszcze na boku można zarobić

  Odpowiedz
 • Andrzej G..(2020-08-23 10:59) Zgłoś naruszenie 3619

  .....to czemu te nieroby z PiS tam nie pójdą pracować.....tylko siedzą przy korycie z kaczynskim

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • W(2020-08-23 11:02) Zgłoś naruszenie 308

  A w szkołach ile wakatow...aha,ale to ciezka harówa za grosze a i wymagania sa...

  Odpowiedz
 • Dziadek wnuków(2020-08-23 15:09) Zgłoś naruszenie 278

  Eurodeputowany Rysiu Cz. zatrudni kasjera ... Ministerstwo niby Zdrowia poszukuje instruktorów narciarskich - i nie tylko - na stanowiska akwizytorów ... kadrowa Spółki Z o.o. na Nowogrodzkiej da pracę klakierom ... proboszcz odpoczywający na Rajskich Wyspach przytuli .... no zgadnijcie kogo ? Tych, jak i innych dających satysfakcję z zarobkowania nie odnajdziecie niestety w powyższym serwisie, a tylko w maglu, ewentualnie ...u cioci na imieninach" !!

  Odpowiedz
 • AMiar(2020-08-23 16:57) Zgłoś naruszenie 134

  "Słuzba Cywilna - nabór" A tutaj ile ofert. I tez ostatnio przyjmują wszystkich jak leci. Tylko nie jestem pewien czy przy latawcach na plaży nie zarabiają więcej...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dzwon ze spiżu(2020-08-23 20:40) Zgłoś naruszenie 135

  Parafrazując słynne powiedzenie w czasach pi sow skiego hurrarozdawnictwa : każda praca hańbi. Przecież po podsumowaniu 500+,300+, opłaty za mieszkanie ,węgiel na zimę ,zasiłki z mops, dopłaty do hektara, wieczna susza albo powódź,krus i wiele innych wychodzi więcej niż za społecznie użyteczną pracę . Nie dla Polaka ka to lika takie anonse. Arbuzy niech sobie sam właściciel kramu sprzedaje.

  Odpowiedz
 • kto yo pisał(2020-08-23 21:33) Zgłoś naruszenie 112

  praca wakacyjna uczących się, a co ze starszymi. Już widzę jak 60 latek popitala po plaży z latawcami

  Odpowiedz
 • abc(2020-08-23 14:51) Zgłoś naruszenie 92

  Piter, a fuj ci w oko

  Odpowiedz
 • dosyć traktowania jak parobków(2020-08-24 08:12) Zgłoś naruszenie 62

  Emerytury winny procentowo być tak samo podwyższane jak wzrost wynagrodzeń. Świadczenie pielęgnacyjne ma wyższy wskaźnik wzrostu jak emerytury. Emeryci zróbmy bunttttt, bo nas zagrodzą za wieloletnią pracę

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nina(2020-08-26 09:05) Zgłoś naruszenie 10

  po co pracować wystarczy zostać ministrem zdrowia zapie...85 000 000 i podać się do dymisji proste proste

  Odpowiedz
 • Inspektor(2020-08-27 10:08) Zgłoś naruszenie 00

  o prawda --udowodnił to Donald Tusko --tzw jelop europy. Poszukał "pacy" tam gdzie sie tego nie spodziewaliście za taką kaseeeee ,teraz mówi ze nie jest na emeryturze lecz tylko na Urlopie --od tak białe jest czarne a czarne białe.

  Odpowiedz
 • beret zbudowy(2020-08-26 11:56) Zgłoś naruszenie 00

  A nauczyciele wiecznie narzekają a tu prosze,nie chcą się przeflancowac,dlaczego !? Proste,BO TAM TRZEBA ROBIC i PRACOWAC.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane