statystyki

Chaos podczas przeprowadzki nie obciąża pracownika

autor: Katarzyna Jędrzejewska27.02.2020, 07:51; Aktualizacja: 03.03.2020, 18:18
Zdaniem sądu w tej sprawie pracownik wystarczająco wykazał, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych.

Zdaniem sądu w tej sprawie pracownik wystarczająco wykazał, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych.źródło: ShutterStock

Nawet tak duże i nietypowe przenosiny, jakie były związane z reformą KAS, nie zwalniały pracodawcy z obowiązku zachowania jasnych reguł spisu mienia i potwierdzenia jego zdania.

Więcej o Kodeksie pracy przeczytasz tu: Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Chodziło o byłego naczelnika wydziału kadr i szkoleń, który przestał być funkcjonariuszem służby celnej w związku z reformą Krajowej Administracji Skarbowej, przeprowadzoną na podstawie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1948 ze zm.). Przyjął propozycję zatrudnienia w służbie cywilnej i od 1 czerwca 2017 r. stał się pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę.

Półtora miesiąca wcześniej, w związku z reformą, miała miejsce przeprowadzka do innych budynków. Dyrektor izby administracji skarbowej wydał w marcu 2017 r. komunikat, w którym poinformował, że przeprowadzka rozpocznie się w kwietniu i zwrócił się o przygotowanie zestawienia sprzętu informatycznego (z podaniem numerów inwentarzowych). Wskazał też osoby wyznaczone do kontaktu z działów logistyki i informatyki.

Komunikat oraz wzór zestawienia sprzętu został rozesłany e-mailem, również do byłego naczelnika. Podległy mu pracownik sporządził więc dwa zestawienia. W jednym wymienił przemieszczany sprzęt, podając jego nazwę, numer inwentarzowy, imię i nazwisko osoby przechodzącej ze sprzętem, dotychczasowy i docelowy numer pokoju. Zestawienie to zostało przekazane do działu logistyki. Drugie dotyczyło sprzętu, który miał pozostać w dotychczasowych pokojach. Zostało przekazane kierownikom działu logistyki i działu wsparcia informatycznego. W zestawieniu tym znalazł się notebook, o który potem toczyła się sprawa w sądzie. Oba wykazy były sporządzone według wzoru otrzymanego od pracodawcy.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane