statystyki

Chaos podczas przeprowadzki nie obciąża pracownika

autor: Katarzyna Jędrzejewska27.02.2020, 07:51; Aktualizacja: 03.03.2020, 18:18
Zdaniem sądu w tej sprawie pracownik wystarczająco wykazał, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych.

Zdaniem sądu w tej sprawie pracownik wystarczająco wykazał, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych.źródło: ShutterStock

Nawet tak duże i nietypowe przenosiny, jakie były związane z reformą KAS, nie zwalniały pracodawcy z obowiązku zachowania jasnych reguł spisu mienia i potwierdzenia jego zdania.

Więcej o Kodeksie pracy przeczytasz tu: Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Chodziło o byłego naczelnika wydziału kadr i szkoleń, który przestał być funkcjonariuszem służby celnej w związku z reformą Krajowej Administracji Skarbowej, przeprowadzoną na podstawie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1948 ze zm.). Przyjął propozycję zatrudnienia w służbie cywilnej i od 1 czerwca 2017 r. stał się pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę.

Półtora miesiąca wcześniej, w związku z reformą, miała miejsce przeprowadzka do innych budynków. Dyrektor izby administracji skarbowej wydał w marcu 2017 r. komunikat, w którym poinformował, że przeprowadzka rozpocznie się w kwietniu i zwrócił się o przygotowanie zestawienia sprzętu informatycznego (z podaniem numerów inwentarzowych). Wskazał też osoby wyznaczone do kontaktu z działów logistyki i informatyki.

Komunikat oraz wzór zestawienia sprzętu został rozesłany e-mailem, również do byłego naczelnika. Podległy mu pracownik sporządził więc dwa zestawienia. W jednym wymienił przemieszczany sprzęt, podając jego nazwę, numer inwentarzowy, imię i nazwisko osoby przechodzącej ze sprzętem, dotychczasowy i docelowy numer pokoju. Zestawienie to zostało przekazane do działu logistyki. Drugie dotyczyło sprzętu, który miał pozostać w dotychczasowych pokojach. Zostało przekazane kierownikom działu logistyki i działu wsparcia informatycznego. W zestawieniu tym znalazł się notebook, o który potem toczyła się sprawa w sądzie. Oba wykazy były sporządzone według wzoru otrzymanego od pracodawcy.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane